RFID teknolojisinde veri güvenliğinin sağlanması için melez şifreleme algoritmasının uygulanması
Using hybrid encryption in RFID technology for data security
  1. Tez No: 312774
  2. Yazar: ÖZNUR ESMER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HACER KARACAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
RFID(Radio Frequency Identification); radyo dalgaları kullanılarak kişi ya da nesnelerin bilgilerini insan etkisi olmadan üzerinde mikroişlemcileri olan etiketleri sayesinde toplayan bir teknolojidir. Kişi ya da nesnenin hareketlerinin güvenli bir biçimde izlenebilmesine imkân veren bu bilgiler etiketler üzerinde sayısal veri olarak tutulurlar. Etikette bulunan bilgiler anten aracılığıyla okuyucuya iletilir. Okuyucu RFID etiketten aldığı radyo dalgalarını dijital veriye dönüştürerek bilgisayar sistemine aktarır. Etiketler üzerindeki verilerin güvenliğinin sağlanabilmesi için çeşitli güvenlik yöntemleri uygulanabilir. Bu yöntemlerden biri de bilgi güvenliğini sağlamak için kriptolama algoritmalarının kullanılmasıdır. Bu çalışmada verinin güvenliğinin maksimum seviyeye çıkarılabilmesi için kriptolama algoritmaları hibrid yapıda kullanılmıştır. Bunun nedeni algoritmaların eksik yönlerinin karşılıklı olarak kapatılması ile daha güvenli bir sistem oluşturmaktır. Çalışmada ana kriptolama algoritması olarak simetrik kriptolama yöntemi olan AES (Advanced Encryption Standart), kullanılan anahtar güvenliği içinse asimetrik kriptolama yöntemi olan RSA algoritması etiket verileri üzerinde uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
RFID(Radio Frequency Identification) is a technology which collects objects? and people?s data with radio waves without human effect. It puts these data in a RFID tag which has a microprocessor for collecting them. With RFID technology, we can track people?s or objects? movements in a secure way. These information is transmitted to readers by using antenna. RFID readers convert these radio waves into digital data and then transfer them to computer systems. We can use different security methods for protecting data in tags. One of them is encryption algorithms. In this thesis; AES (Advanced Encryption Standart) and RSA encryption algorithms are combined to create a hybrid form for having maximum level of data security. For this issue, the algorithms are used to enclose their interrelated negative features and the results of the work shows that a more secure system is generated as compared to single algorithm usage case.