Manyetik hidrojel nanokompozitlerine lakkaz immobilizasyonu ve metil oranjın renginin giderilmesi
Immobilization of laccase into magnetic hydrogel nanocomposites and decolorization of methyl orange
- Tez No: 312775
- Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu çalışmada, Fe3O4 nanoparçacıkları kullanılarak poli(akrilamit)/aljinat ve poli(akrilamit-N-izopropilakrilamit)/aljinat manyetik hidrojel nanokompozitleri sentezlenmiştir. Manyetik hidrojel nanokompozitler taramalı elektron mikroskopisi/enerji dispersif spektroskopisi (SEM/EDS), Fourier dönüşümlü infrared spektroskopisi (FT-IR), X-ışınları kırınımı yöntemi (XRD), elektron paramanyetik rezonans spektroskopisi (EPR), termogravimetrik analiz (TGA) ve titreşimli örnek manyetometrisi (VSM) ile karakterize edilmiştir. Manyetik hidrojel nanokompozitlerinin süperparamanyetik, içindeki Fe3O4 nanoparçacıklarının boyutunun ~16 nm olduğu ve spinel yapısının değişmediği belirlenmiştir. Lakkaz enzimi manyetik hidrojel nanokompozitlerine hapsetme yöntemiyle immobilize edilmiştir. Serbest ve immobilize lakkazların aktifliğine pH, sıcaklık, substrat derişimi ve depolama süresi etkileri incelenmiştir. İmmobilizasyon, lakkaz kararlılığını pH, sıcaklık ve depolama süresi yönünden artırmıştır. Örnek bir boya olarak seçilen Metil Oranjın renginin giderilme yüzdeleri incelenmiş; immobilize lakkazlarla mediyatörsüz ve mediyatör varlığında sırasıyla %43 - %48 ve %74 - %72 aralığında bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, poly(acrylamide)/alginate and poly(acrylamide-N-isopropylacrylamide)/alginate magnetic hydrogel nanocomposites were synthesized using Fe3O4 nanoparticles. Magnetic hydrogel nanocomposites were characterized by scanning electron microscopy and energy dispersive spectrometry (SEM/EDS), Fourier transform infrared spectroscopy (FT-IR), x-ray diffraction method (XRD), thermogravimetric analysis (TGA), electron paramagnetic resonance spectroscopy (EPR) and vibrating sample magnetometry (VSM). The results indicated that magnetic hydrogel nanocomposites are superparamagnetic, the size of Fe3O4 nanoparticles are ~16 nm in the magnetic hydrogel nanocomposites and they have the same spinel structure with naked Fe3O4 nanoparticles. Laccase enzyme was immobilized using entrapment method in these magnetic hydrogel nanocomposites. The effect of pH, temperature, substrate concentration and storage time on the activities of free and immobilized laccases were investigated. The immobilization improved laccase stability for pH, temperature and storage time. Percent decolorization of Methyl Orange which was choosed as a model dye by immobilized laccases were found between %43 - %48 and %74- %72 without mediator and in the presence of mediator, respectively.