Bir uçağın yatay dengeleyicisinin genetik algoritma yöntemi ile yapısal optimizasyonu
Structural optimization of an aircraft horizontal stabilizer by using genetic algorithm
  1. Tez No: 312796
  2. Yazar: SERKAN DEHNELİLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜFİT GÜLGEÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmada, optimizasyon çalışmalarında diğer tekniklere nazaran daha yeni bir yöntem olan Genetik Algoritma (GA) yardımıyla bir uçağın yatay dengeleyicisinin yapısal optimizasyonu yapılmıştır. Genetik algoritma kısa zaman içerisinde rasyonel çözümler sunması nedeni ile geleneksel optimizasyon yöntemlerinden daha üstündür. Uçak yapısında en önemli parametrelerden birisi uçağın ağırlığıdır. Ağırlığın azaltılması maliyet ve performans açısından önemlidir. Bu çalışmada, yatay dengeleyici sonlu elemanlar modeli oluşturulmuş, yatay dengeleyiciye gelen yükler sonlu elemanlar modeline yansıtılmış ve her bir yapısal elemana düşen kuvvetler belirlenmiştir. Yapının mukavemetinin korunması gereksinimine göre yazılan genetik algoritma kodu vasıtası ile yapısal parametrelerin optimizasyonu yapılmış ve ağırlık azaltılmıştır. Sonlu elemanlar analizi modellemesi MSC.PATRAN programında, çözümleme MSC.NASTRAN programında yapılmış GA'ların çözümünde MATLAB 7.0 programı kullanılmış ve elde edilen sonuçlar çizelge ve grafiklere dönüştürülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, structural optimization of the horizontal stabilizer of an aircraft is done by the help of Genetic Algorithm (GA), which is a more recent method compared to other optimization methods. Since Genetic Algorithm offers rational solutions in a short time, it is superior to conventional optimization methods. One of the most important parameters in aircraft structures is the weight of the aircraft. Reducing the weight of the existing structure is important in terms of cost and performance. In this study, the finite element model of the horizontal stabilizer is created, loads are applied to the finite element model and forces are defined for each element. By conserving strength of structural elements with the help of GA code, parameters are optimized and weight is reduced. In this study, finite element analysis modeling is made in MSC.PATRAN software, the analysis is done by MSC.NASTRAN software, MATLAB 7.0 is used to solve the GA?s and the obtained results are presented with charts and graphs.