Toprak kaynaklı ısı pompasının performans analizi
Performance evaluation of ground source heat pump system
  1. Tez No: 312906
  2. Yazar: DERYA ÇOLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR BAKIRCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Isıtma ve soğutma sistemlerinin önemi gün geçtikçe artmaktadır. Geleneksel ısıtma ve soğutma sistemlerine alternatif olan ısı pompası sistemi, son yıllarda en çok rağbet gören sistemler arasındadır. Isı pompası sistemlerinin konut ısıtılması ve soğutulmasında kullanımı, doğal kaynakları korumak ve çevre kirliliğini azaltmak için önemlidir. Ayrıca, ısı pompaları geleneksel sistemlere kıyasla ısı enerjisi giderini azaltmaktadır.Bu çalışmada, Erzurum ilinde dikey toprak kaynaklı ısı pompası sisteminin performansı deneysel olarak incelenmiştir. Deneyler, 2009-2010 yılı ısıtma sezonunda (Aralık, Ocak, Şubat, Mart ve Nisan aylarında) yapılmıştır. Deneysel çalışmalar sonucunda ısı pompası ve sistemin performans katsayıları sırasıyla yaklaşık 2.6 ve 2.2 olarak hesaplanmıştır. Sonuç olarak, soğuk ilkim bölgesinde olan Erzurum ilinde dikey toprak kaynaklı ısı pompası sisteminin kullanılabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The importance of heating and cooling systems is increasing every day. The heat pump systems which are an alternative to traditional heating and cooling systems are among the most popular systems in recent years. Using in residential heating and cooling to the heat pump system is important to conserve natural researches and reduce environmental pollution. Also, the heat pumps are reducing the heating energy cost in comparison with conventional systems.In this study, the performance of the vertical ground source heat pump system was experimentally investigated in the province of Erzurum. The experiments were carried out (in the months of December, January, February, March and April) in the heating season of 2009-2010. It was calculated from the experimental results that the coefficient of performance of the heat pump and system in average are approximately 2.6 and 2.2, respectively. In conclusion, it was determined that the vertical ground source heat pump system could be used in the province of Erzurum with cold climate.