Süspansiyon tasarımında amortisör bağlantı takozlarının optimizasyonu ve iyileştirilmesi
Optimizing and improving shock absorber rubber bushing in the design of the suspension
- Tez No: 312969
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYRETTİN YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmanın amacı süspansiyon sistemi elemanı olan amortisör bağlantı takozlarının fabrika ortamında çalışma şartlarına uygun fiziksel, kimyasal ve mekanik testlerinin yapılması ve çıkan test sonuçlarına göre gerek fiziksel gerekse kimyasal özelliklerinde yapılabilecek optimizasyon ve iyileştirmeleri belirleyerek kaliteyi arttırmayı hedeflemektedir. Süspansiyon elemanının malzemesi doğal kauçuktur (Nr). Çalışma şartlarına göre, ağır veya hafif araçlarda kullanımına göre, içine bazı kimyasallar katılarak istenilen özelliklere getirilebilmektedir. Numune elemanın fiziksel ve kimyasal testleri yapılmış ve mevcut verilerle kıyaslanarak öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim of this work, to make physical, chemical, and mechanical tests of the shock absorber connection pads , that absorber is suspension system element, under fabrique work conditions. Moreover the work aims to improve quality by making improvement and optimization on both phsical and chemical properties of damper. Material of suspension element is rubber. According to work conditions and usage of damper in heavier or weaker vehicle, we can get desired properties by adding some chemicals. Sample element is tested both chemically and phsically. Also the element is compared with current datas and new proposal is presented.