Hidrostatik basınç, elektrik alan ve manyetik alanın düşük boyutlu yapılara etkisi
Hydrostatic pressure, electric field and magnetic field effects on the low-dimensional structures
  1. Tez No: 312998
  2. Yazar: SEMA MİNEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN AKBAŞ, YRD. DOÇ. DR. CENGİZ DANE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tezde taban durum bağlanma enerjisi ve normalize edilmiş taban durum bağlanma enerjisi küresel kuantum noktasında çalışılmıştır. Hesaplamalarda etkin kütle yaklaşımıyla varyasyonel yöntem kullanılmıştır. Taban durum bağlanma enerjisi ve normalize edilmiş taban durum bağlanma enerjisi z-doğrultusunda uygulanan düzgün, sabit elektrik alan, z-ekseni doğrultusunda düzgün manyetik alan ve hem elektrik hem manyetik alan etkisi altında küresel kuantum noktasında hesaplanmıştır. Burada küresel kuantum noktasının yarıçapındaki küçük değişimler seçilen yarıçap değerlerinde, elektrik alan ve manyetik alanla küresel kuantum noktasının merkezindeki bir yabancı atomun normalize edilmiş bağlanma enerjisinde büyük değişimler yapmaktadır. Hidrostatik basınçla birlikte elektrik alan etkileri sabit yarıçap değeri için küresel kuantum noktasında verilmiştir. Ayrıca bu küresel kuantum noktasına sıcaklığın etkisi de katılarak hesaplamalar yapılmıştır. Taban durum bağlanma enerjisi ve normalize edilmiş taban durum bağlanma enerjisi yabancı atom küresel kuantum noktasının merkezinin dışındayken hesaplandı. Küresel kuantum noktasında yabancı atom küre merkezinin dışındayken taban durum bağlanma enerjisi hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the ground state binding and the normalized ground state binding energies have been studied in a spherical quantum dot. A variational approach within the framework of effective mass approximation is used in the calculations. The ground state binding and the normalized ground state binding energies of a hydrogenic donor impurity in a spherical quantum dot have been calculated under the effects of constant uniform electric field applied in the z-direction, homogeneous magnetic field directed along the z-axis, the both electric and magnetic fields. In these sections a proper choice of the dot radius, electric field and magnetic field can largely change the normalized binding energy of a centre shallow impurity in the spherical quantum dot, which may be used to feel the small change in the dot radius. A theoretical study of combined effects of the hydrostatic pressure and the electric field and combined effects of the temperature, the hydrostatic pressure and the electric field is presented in a spherical quantum dot with fixed dot radius. The ground state binding and normalized ground state binding energy of a hydrogenic donor impurity of off-centre in a spherical quantum dot have been calculated. The ground state binding energy has calculated of an off-centre hydrogenic donor impurity in a spherical quantum dot.