Zihinsel engelli çocukların eğitiminde sanal gerçeklik teknolojisinin kullanılması ve örnek bir uygulama geliştirilmesi
The usage of virtual reality technologies to educate mentally disabled children and the improvment of an application as an example
- Tez No: 312999
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDEM UÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Günümüzde, teknolojinin hızlı gelişmesi ile bireyler üzerindeki kısıtlamalar günden güne azalmaktadır.Bu teknolojilerden birisi olan Sanal Gerçeklik ile bireyler gerçek hayatta elde edemeyeceği ortamları sanal ortama taşıyarak oluşturma imkanı bulmaktadırlar. Sanal Gerçeklik uygulamaları, engelli çocukların eğitiminde de kullanım imkanı bulmaktadır. Özellikle zihinsel engelli bireylerin öğrenmekte güçlük çektiği konuları sanal ortama taşımak suretiyle daha basit ve eğlenceli bir şekilde sunma olanağı olmaktadır. Oyun formatında sunulması sebebiyle bireylere daha verimli öğrenme fırsatı sağlamaktadır.Verileri görsel biçimde bireylere sunan bu yöntem ile bireylerin öğrendikleri bilgilerin daha kalıcı olacağı bilinmektedir.Bunun da özellikle hafıza yönünden problemi olan bireyler için çok önemli bir değere sahip olduğu söylenebilir.Çünkü görsel yoldan bilgileri alan bireyler bunları daha uzun süre hafızalarında tutabilmektedir.Bu teknoloji bireylere sadece görsel olarak hitap etmeyip ayrıca bireyin gerçek ortamla bağlantısı koparmak için diğer duyularada hitap etmektedir.Bu tez çalışmasının genel amacı, toplumun belli bir kısmını oluşturan zihinsel engelli bireylerin eğitiminde görev alan öğretmenlerin, web tabanlı Sanal Gerçeklik teknolojisini kullanarak öğretme süreçlerinin daha kolay ve kalıcı olabileceğini göstermektir. Zihinsel engelli öğrencilerin öğrenme süreçlerinin daha verimli hale gelmesi ile onların gerek sosyal, gerekse mesleki hayatlarında önlerine çıkabilecek olası problemlerin üstesinden kolayca gelmesi için gerekli olan bazı temel kavramların Sanal Gerçeklikle öğretilmesi hedeflenmiştir.Bu tez 2012 yılında yapılmıştır ve 67 sayfadan oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, restrictions on individuals are decreasing day by day with development of technology.Individuals obtain the opportunity which will not gain in real-life environments by using virtual environment thanks to one of these technologies called Sanal Gerçeklik. Virtual Reality applications have chance the use of the education of children with disabilities. In particular, Virtual Reality offers more simple and fun way to applications that uses for individuals with mental retardationhave difficulty learning to move issues to a virtual environment.It offers the opportunity to learn more efficiently due to submission ofthe form of the game to individuals.Information that they learned by this method which provides data in visual form known as a more permanent. That can be said that it is very important for individuals who has problem with their memory.Because individuals receiving the information with the way of visual keep them longer in theirs mind.This technologydoes not appeal to individuals as the only visual connection as well to take away a person's real environment is addressed to the other senses.The overall objective of this research, show to how teaching processes would be easy and as soon as possible for teachers of mental disabilities that make up a certain portion of society with the web-based of virtual reality technology. Intend of this research is that the arrival of learning processes to become more efficient for students with mental disabilities could be easily overcome their problems which they would be facing their both social and professional life with learning basic concepts in virtual reality.This study was completed in 2012 and consists of 67 pages.