Alüminyum matrisli SiC takviyeli kompozit malzemenin mekanik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of mechanical properties of aluminium matrix SiC reinforced composite material
  1. Tez No: 313000
  2. Yazar: CAN GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜMİN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Gelişen teknoloji ile birlikte paralel olarak daha üstün özellikli malzeme ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Ana yapıyı oluşturan malzemenin takviye ile kuvvetlendirilerek daha ideal bir yapının oluşturulması bu problemin çözüm metotlarından biridir. Her geçen gün bu konuda yapılan çalışmalar artmakta ve yeni gelişmeler ortaya çıkmaktadır.Alüminyum, endüstrinin birçok dalında kullanılan, kullanım çeşitliliği fazla olan bir metaldir. Diğer metallere oranla hafifliği onu tasarımcılar için oldukça popüler bir konuma getirmiştir. Alüminyumun mekanik özelliklerinin iyileştirilmesi ile beraber kullanım alanının artması kaçınılmazdır.Alüminyumun içine eklenen silisyum karbür ile birlikte daha iyi mekanik özelliklere sahip olması beklenir. Ağırlıkça %10 takviye kullanılarak sıkıştırma döküm yöntemi ile alüminyum matrisli silisyum karbür takviyeli kompozit malzemeler üretilmiştir. Bu numunelerin bazı mekanik özellikleri incelenip, mikroyapıları gözlemlenmiştir. Sonuç olarak bu üretilen malzemelerin mekanik özelliklerinde artış olmuştur.
Özet (Çeviri)
With the developing technology, requirement for the superior materials has arisen parallelly. Strengthening the materials with the reinforcement to form an ideal structure is one of the solving methods of that problem. Studies on this subject and new developments appear day by day.Aluminium is one of the most popular and useful materials in the industry. Its lightness to the other metals made it popular for the designers. With the improved mechanical properties, it is inevitable for aluminium increasing in its usage.With the reinforcement of silicon carbide, it is expected for aluminium to have better mechanical properties. Using the squeeze casting method and reinforcement %10 in weight, aluminium matrix silicon carbide reinforced composite materials were produced. Some of the mechanical properties of these materials were searched and microstructures were observed. As a result, mechanical properties of these materials improved.