Dört kademeli teleskopik vincin hareket mekanizmasının tasarımı ve analizi
Desing and analysis of four elements telescopic crane movement mechanism
  1. Tez No: 313028
  2. Yazar: MENGÜ ÖZKOR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. ZAFER ŞENALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bilgisayar destekli mühendislik yardımı ile tasarımlar bilgisayar ortamında 3 boyutlu olarak çizilebilinmekte, tasarlanan komponent veya sistem mühendislik esaslarına göre analiz edilebilinmekte ve test edilip uygunluğu kontrol edildikten sonra bilgisayar destekli imalat ile tezgahlarda imal edilebilinmektedir. Bu çalışmada teleskopik vinçlerin hepsi aynı şekilde açılıp aynı şekilde kapanan geleneksel bum sistemi, tasarlanan ?Telematik? sistemiyle istenilen bum istenildiği kadar sürülmek suretiyle sistemde yenilik yapılmıştır. Bu tasarlanan sistem AutoCAD Inventor programında üç boyutlu olarak dizayn edilmiş, ADINA Structures bilgisayar destekli paket programıyla da lineer statik durumda mukavemet analizleri yapılarak kesitte optimizasyon yöntemiyle en uygun profil kesit ölçüleri belirlenmiştir. Birbiri içerisinde çalışan sistem komponentleri üzerinde yatak elemanı gibi görev yapan ?Dişi Gövde? elamanı için malzeme seçimi yapılarak en uygun malzeme belirlenmiştir. Farklı yükleme şekillerinde belirlenen emniyet katsayısına göre sistemin emniyetli olup olmadığı incelenmiştir. Yapılan değerlendirmeler sonrasında sistemin emniyetli olmayan yerleri emniyetli hale getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The designs can be shaped and designed in Computer in 3D model by the help of Computer Aided Engineering software, the designed component or system can be analyzed according to the engineering principals and the conformity can be tested and the final design can be manufactured by help of computer aided workbenches. In this study, the conventional simultaneously open/close feature of telescopic cranes transformed to self open/close feature to achieve flexibility and ease of operate by a design called ?Telematik? system. The designed system is designed 3D format by AutoCAD Inventor Computer Aided Design software and analyzed by ADINA Structures Computer Aided Engineering software in linear static situation by stress and displacement results and the most suitable profile sections are defined by section optimization method. The ?Dişi Gövde? part which is acting like bearing element is analyzed to optimize the most suitable material. In different load conditions, according to determined safety factor whether the system is safe or not has been examined. For unsafe locations of the system necessary changes have been performed after the evaluations.