Arıtma tesisi atık çamurlarının anaerobik kontakt reaktör ile arıtımı
Waste sludge treatment using anaerobic contact reactor
  1. Tez No: 313045
  2. Yazar: AYŞE MUHCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M.SALİM ÖNCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma, anaerobik kontakt reaktörde arıtma tesisi atık çamurlarının mezofilik şartlar altında arıtılabilirliğini incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmalar sabit sıcaklık (35oC), sabit organik yükleme hızı (0,81 kg KOİ/m3.gün) ve 8 günlük bekleme süresinde gerçekleştirilmiştir. Sistemin performansını değerlendirmek için tüm çalışma boyunca giriş ve çıkış KOİ konsantrasyonu, toplam uçucu yağ asidi (UYA) konsantrasyonu, pH, toplam alkalinite (TA), üretilen biyogaz ve biyogazın metan içeriği izlenmiştir.Arıtma çamurunun anaerobik kontakt reaktörde arıtımı sonucu %94,68 - 98,57 arasında KOİ giderim verimi elde edilmiştir. Ortalama biyogaz miktarı 16,08 L/gün, biyogazın metan miktarı ise 12,48 L/gün olarak hesaplanmıştır. UYA konsantrasyonu, pH ve UYA:TA oranlarının anaerobik arıtım için istenilen değer aralıklarında olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In the present study, treatment of waste sludge using an anaerobic contact reactor at mesophilic conditions was investigated. Experiments were conducted at constant temperature (35oC), constant organic loading rate (0,81 kg COD/m3.day) and a residence time of 8 days. In order to determine the performance of the system, the effect of initial and effluent COD concentrations, total volatile fatty acid (VFA) concentration, pH, total alkalinity (TA), produced biogas amount and methane concentration in biogas were examined.COD removal efficiencies in the range of %94,68 - 98,57 were obtained during the study. Average biogas amount and methane concentration in biogas were calculated to be 16,08 L/day and 12,48 L/day, respectively. The parameters such as, VFA concentration, pH and VFA:TA ratio were found to be reasonable for anaerobic treatment.