Gebze çevresindeki Aerosol formundaki hava kirliliğinin Raman Lidarı ile incelenmesi
Investigation of air pollution in aerosol form around Gebze with raman lidar
- Tez No: 313049
- Danışmanlar: PROF. DR. ANATOLİ DİMOGLO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, Physics and Physics Engineering, Environmental Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Aerosoller, zamana ve yere göre değişiklik gösterebilen, bulut mikrofiziğine (ışınımsal özelleğini etkileyerek) ve iklim değişikliklerine sebep olan, iklim modellemedeki en önemli belirsizlik faktörüdür. Aerosoller, sahip oldukları belirli hacim ve kütle sebebiyle yeryüzüne gelen güneş ışığını soğurarak veya geri saçılımına sebep olarak direkt ve dolaylı etkileri ile küresel enerjiye tesir etmektedir. Özellikle sanayileşme ve kentleşmenin de artması ile atmosferdeki aerosol varlığı da artış göstermektedir. Atmosferde oluşturdukları kirlilik nedeniyle aerosollerin, insan sağlığı üzerinde olumsuz etkilerinin bulunduğu gözlemlenmektedir. Ülkemizde Kocaeli iline bağlı Gebze ve Dilovası ilçeleri, sahip oldukları fabrikalar, organize sanayi bölgeleri, kara ve deniz yolları ile yoğun kirliliğin oluştuğu bir bölgedir. Özellikle Dilovası bölgesi kanser vakalarının en çok görüldüğü ilçemizdir.Bu çalışmada, Gebze ve civarı bölgelerdeki atmosferik aerosollerin incelenmesi amacıyla, bir uzaktan algılama tekniği olan Lidar yöntemi kullanılmıştır. TÜBİTAK MAM'da tasarlanan ve geliştirilen çok dalga boylu lidar sistemi kullanılarak çeşitli dalga boylarındaki lazer ışıklarından, ışın azalımı ve geri saçılımın renk haritaları çıkartılarak Gebze ve civarı bölgelerdeki aerosol bulutlarının konumsal dağılımlarının tespiti gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada kullanılan lidar sistemi ile yapılan ölçümler neticesinde, söz konusu bölgedeki aerosollerin mikrofiziksel özelliklerinin tespiti ileride gerçekleştirilebilecektir.
Özet (Çeviri)
Aerosols varying by time and place are the most important uncertainty factors in climate modelling. They cause cloud microphysic by effecting radiative property and climate change. The aerosols influence global energy with their direct and indirect effects since aerosols having definite volume and mass absorb or backscatter solar light. The amount of aerosols in atmosphere increases depending on the increases in industrialization and urbanization. Moreover, the aerosol pollution in atmosphere threaten human health. The presence of factories, organized industrial zones, overlands and seaways in Gebze and Dilovası districts (in Kocaeli, Turkey) cause pollution. It is observed that cancer cases are mostly seen in Dilovası region.In this study, Lidar technique which is the remote sensing method in order to investigate the atmospheric aerosols was used. This Lidar system designed and developed in TUBITAK MRC was employed in order to determine the aerosol cloud distrubition in Gebze and adjacent regions by achieving color maps of radiation extinction and backscattering in terms of multiwavelength laser radiation. Microphysical parameters of these aerosols in the stated regions will be determined in the future due to the measurements performed by using this Lidar system.