Elektrikli araçlar için batarya yönetim sistemi donanımı tasarımı
Designing of a battery management system for electric vehicles
- Tez No: 313052
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR BALIKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Science and Technology, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Elektrikli araçlara olan ilgi günden güne artmaktadır. Çevre kirliliği ile mücadelede ve doğal kaynakların korunması kapsamında, elektrikli araçlar başlıca araştırma konularından birisi haline gelmiştir. Elektrikli araçların kullanımlarının artmasıyla bataryaların şarj ve deşarj döngülerini kontrol eden Batarya Yönetim Sistemleri(BYS)'nin de önemi artmakta ve BYS'lerin geliştirilmesi ve verimlerinin arttırılması için araştırmalar yapılmaktadır.Bu tez kapsamında önce BYS'ler üzerinde yapılan araştırmalardan bahsedilmiş ve bir BYS'nin genel özellikleri anlatılmıştır. Daha sonra bir BYS tasarımı yapılmış ve bu tasarım tamamlanıp gerçekleştirildikten sonra yapılan donanım testlerinden bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
The global increase in exhaust emissions have become the main reason for air pollution. At the same time the world's oil resources are running out faster than expected. For all of these, Electric Vehicles (EV) are getting more popular. Because of the increased interest in electric vehicles and hybrid electric vehicles, Battery Management System (BMS) has become one of the chief component in an automobile.In this thesis, firstly general properties and characteristics of a BMS were mentioned. Then a BMS was designed and the hardware and software information was explained. Finally the test results of this BMS were written.