Elektrikli araçlar için batarya yönetim sistemi tasarımı
Battery management system design for electric vehicles
- Tez No: 531128
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UMUT ENGİN AYTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektronik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Günümüzde elektrikli araçların kullanım alanı giderek artmaktadır. Bu artışa paralel olarak elektrikli araç teknolojileri günden güne gelişmektedir. Elektrikli araçların en önemli bileşenlerinden biri enerji depolama sistemleridir. Enerji depolama birimi olarak çoğunlukla lityum iyon bataryalar kullanılmaktadır. Elektrikli araçlarda bataryanın performansı, aracın performansını ve kullanıcı deneyimini doğrudan etkilemektedir. Bu sebeple lityum iyon batarya teknolojileri, üzerinde kapsamlı araştırmalar ve çalışmalar yapılan bir alandır. Bataryaların en önemli bileşenlerinden birisi batarya yönetim sistemi adı verilen elektronik konrol birimi ve bu birim üzerinde koşan algoritmalardır. Bataryayı güvenli ve verimli bir şekilde kullanmanın yolu başarılı bir batarya yönetim sistemi kullanmaktır. Bu amaç için batarya yönetim sistemlerinin onlarca önemli görevi hatasız bir şekilde yerine getirmesi gerekmektedir. Bu tez çalışmasında elektrikli araçların bataryasında kullanılmaya uygun batarya yönetim sistemi özellikleri belirlenmiş ve bu doğrultuda özgün bir batarya yönetim sistemi donanımı geliştirilmiştir. Geliştirilen sistem modüler topolojiye uygun şekilde bir adet ana(master) ve bir adet uydu(slave) elektronik birimden oluşmaktadır. Geliştirilen batarya yönetim sistemi donanımının tasarım adımları ve maliyet analizi tez kapsamında sunulmuştur. Geliştirilen batarya yönetim sistemi donanımı üretilerek bataryayı güvenli ve verimli bir şekilde çalıştırabilmesi için yerine getirmesi gereken önemli görevler, 12 adet lityum iyon hücreden oluşan gerçek bir test bataryası üzerinde test edilmiş, donanımın performansı değerlendirilmiştir ve test sonuçları verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the usage area of electric vehicles is increasing. With this increase, electric vehicle technologies are developing day by day. Energy storage systems are one of the most important system in electric vehicles. Lithium-ion battery packs are mostly used as energy storage systems. In electric vehicles, battery performance affect vehicle performance and user experience directly. Therefore, lithium-ion battery technology are a field where extensive researches and studies are carried out. One of the most important component of batteries are an electronic control unit named battery management system and an algorithm running on it. Right way to using a battery efficient and safe is using a proper battery management system. For this purposes, battery management systems must fulfill lots of tasks perfectly. In this study, proper battery management system features for electric vehicles have been identified and a novel battery management system hardware has been developed accordingly. The developed system consists of one“master”and one“slave”electronic unit in accordance with the modular topology. The design steps and cost analysis of the developed battery management system are presented in the thesis. The important tasks that must be fulfilled in order for the developed battery management system to operate the battery safely and efficiently have been tested on a physical test battery which consist of 12 lithium ion batteries and the performance of the hardware is evaluated and experimental results are given.