Kemal Tahir'in romanlarında kadın ve eğitim
In the novels of Kemal Tahir women and education
- Tez No: 313074
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM FEDAİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 283
Özet
Çağının aynası konumunda olan yazarlar, yaşadığı dönemin siyasî, sosyal, ekonomik ve kültürel özellikleri başta olmak üzere, pek çok değerine, romanlarında yer verirler. Yaşadıkları dönemin atmosferini; kendilerine özgü, yetenekli, belirgin ve etkileyici bir yazı diliyle yansıtırlar.Kemal Tahir, on dokuz romanını kaleme aldığı süre zarfında, yakından takip ettiği sosyal ve siyasî gelişmeleri kimi zaman eleştirel kimi zaman çözümcü bir şekilde eserlerinde ele almıştır. Hayatının 1938-1950 yılları arasındaki dönemini, tutuklandığı ve mahkûm edildiği `Bahriye Davası' nedeniyle hapishanelerde geçiren yazar, bu dönemde yattığı Çorum, Çankırı, Malatya, Nevşehir cezaevlerinde Anadolu insanını yakından tanıma fırsatı bulur.Kemal Tahir, bu dönemden itibaren oluşturmaya çalıştığı ?Anadolu Türk'ü? mozaiğinin içinde kadına ayrı bir önem verir. Köy romanları, Tarihî romanlar ve Hapishane romanları başlıkları altında gruplandırabileceğimiz romanlarında, farklı kadın tiplerine ve özelliklerine değinir.Kadınların aile içindeki konumları, evlilikten beklentileri ve eşleriyle yaşadıkları sorunlar, cinselliğe olan eğilimleri, yazarın hemen hemen tüm romanlarında karşımıza çıkar. Bununla birlikte romanlarında `Osmanlı Kadın' tabiriyle ifade edebileceğimiz, kişilik ve yöneticilikleri bakımından güçlü kadınlar ön plana çıkabildiği gibi; çevresindeki insanlara, milletine veya vatanına karşı sorumluluk hisseden, kendisini bu değerlere adayan kadınlar da romanlarda yer alır. Yazarın romanlarında idealize edilen tüm kadınların bu özellikleri taşıması ayrıca dikkat çekicidir.Kemal Tahir romanlarında idealize kadınlarının yanı sıra, suça meyilli ya da suçlu kadınlara da yer verir. Hapishanedeki tutuklu veya mahkûm kadınların durumlarına da değinerek, kimi zaman eleştirel kimi zaman ise acıyan bir tavırla ?drama düşmüş? olan bu kadınları ele alır.Kemal Tahir, Bozkırdaki Çekirdek romanında Köy Enstitüleri aracılığıyla eğitim konusunu ve eğitim için uygulanan politikayı değerlendirir. Bu okulların ülkenin eğitim yaşamına çok katkısı olmadığını ve politik amaçlara hizmet ettiği tezini savunur. Bununla birlikte, yazarın romanlarında, genel olarak eğitim ve içeriği hakkında pek fazla bilgiye rastlanmaz. Köy ve hapishane romanlarında halk, özellikle cehalet ve bunun sonucu olan birtakım yanlış inanışlarla ön plana çıkar. Yazar, eğitimli kişilere ise genellikle tarihî romanlarında yer verir. Ancak onlarında aldıkları eğitim hakkında verilen bilgi ayrıntılı değildir.Yazarın romanlarında çok farklı kesimden çeşitli kadın tipleri ve yaşadıkları problemler dile getirilmiştir. Yazara göre, bu sorunun en önemli nedeni kadınların gerek toplumsal hayatta gerek özel hayatlarında pasif kalmalarıdır. Bununla birlikte erkek egemenliğinin olduğu toplumsal yapı, kadına gereken değeri vermemekte onu genel olarak cinsel bir obje olarak görmektedir. Romanlarda bu durumun kadına yansıması anlatılırken eğitimin kadınlar açısından önemi, olaylar ve bu olaylara karşı takınılan tavırlar üzerinden verilmektedir.
Özet (Çeviri)
The writers as a mirror of their eras give place to many values and political, social, economic or cultural features of their times in their works. They reflect the atmosphere of their time via using their own, talented, identified and inspiring way of writing.Kemal Tahir refers the social and political developments, that he observes closely during the time he wrote his nineteen novels and sometimes in a critical way, sometimes in a constructive way he gives information. Between 1938-1950 years in which the writer led his life under arrest due to the ?navy case?, he gets the chance of seeing Anatolian people in Çorum, Çankırı, Malatya and Nevşehir prisons.Kemal Tahir gives a specific value to woman role in the ?Anatolian Turk? concept that of which he tries to make after this term. He applies for various women characters and their different features in his mainly three?village, historical and prison novel groups.The writer also indicates the role of women in the family, their hopes from marriage, their problems with their husbands and their sexual tendencies almost all of his works. Furthermore in his novels besides the women who have strong characters in terms of personality, administration and can be called as ?Otoman Woman? are first appealed, the women- who feel responsibility for their nation, country and the people around them, devote their lives to these values ? are also handled. It?s also particularly an attractive point that all the women idealized in his novels have these devoted values.In his novels, Kemal Tahir applies for the characters of ideal women just as he sets forth the women who have tendency to commit a crime or who are criminals. He also handles the situation of women who are arrested or imprisoned, sometimes feeling pity and sometimes in a criticizing approach for these ?drama lived? members of society.The novelist, aims to handle education system and evaluates the policy followed in education with the presence of Village Institute Schools in the country in his ?Bozkırdaki Çekirdek? book. He claims that these schools don?t attribute much for the education life of the country but they serve for the political aims of the government. Nonetheless, readers rarely come up with much information about education, or the components of education in his works. Especially in his village and prison groups of novels; the society is generally seen with its illiteracy and the misbelief in result. The author, generally gives place for educated people especially in his historical type of books, still the information about education of such characters is not detailed.In Kemal Tahir?s books, from a large variety of social life, very different women figures and the problems they live are described. According to the writer; the main reason for such problems is, the passive role of women they take both in their private and social life. Moreover not giving the deserved value to women in a man dominated society and the general view regarding them as a sexual object are also thought within the reasons of these problems. While reflecting this situation on women in his novels, it is explained by the importance of education for women, through the events and the reactions against the events.