Kemal Tahir, Orhan Kemal ve Yaşar Kemal'in romanlarında toplumsal cinsiyet açısından kadın-karşılaştırmalı bir inceleme-
Women in terms of gender in Kemal Tahir, Orhan Kemal and Yaşar Kemal's novels -a comparative research-
  1. Tez No: 542167
  2. Yazar: AZİZ ŞEKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SITKI YILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 484
Özet
Bu çalışmanın temel amacı Kemal Tahir, Orhan Kemal ve Yaşar Kemal'in romanlarını toplumsal cinsiyet bağlamından hareket ederek kadın karakterler açısından karşılaştırmalı olarak analiz etmektir. Her üç yazarın romanlarında kadın karakterler ele alınmadan önce, ilk bölümde toplumsal cinsiyet yaklaşımları, romanın tarihsel gelişimi, edebi metinlerde kadın karakterlerin işlenişi, feminist edebiyat eleştirisi ve edebiyat sosyolojisi gibi konular üzerine aydınlatıcı bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde yazarların yaşam öyküleri, roman sosyolojileri, romanlarının konu açısından genel çerçevesi ile toplumsal yapı, kültür ve sosyal sorunlarla ilgili düşünceleri aydınlar sosyolojisi yönüyle ele alınmıştır. Tezin üçüncü kısmında yani uygulama boyutunda; toplumsal cinsiyet sosyolojisi, feminist edebiyat eleştirisi ve edebiyat sosyolojisinin olanakları göz önünde tutularak Kemal Tahir, Orhan Kemal ve Yaşar Kemal'in yayınlanmış bütün romanları çözümlenerek kadın karakterler: Toplumsal cinsiyet rolleri, aile, evlilik, çalışma yaşamı, şiddet, yoksulluk, eğitim, aşk, cinsellik, yaşlılık, savaş, toplumsal değişme gibi konular etrafında değerlendirilmiştir. İncelediğimiz romanlarda kadın karakterlerin işlenişinin toplumsal yapıyla etkileşim halinde olduğunu hatta toplum içindeki kadının sosyal konumunun romanlar içindeki kadınların durumlarıyla örtüştüğünü söyleyebiliriz. Ayrıca çalışmamız boyunca yapılan tespitler ise sosyal bilimlerde; edebiyat sosyolojisi, toplumsal cinsiyet sosyolojisi ve feminist edebiyat eleştirisi gibi dalların edebiyatta toplumsal cinsiyet açısından yapılan kadın çalışmalarında disiplinler arası yaklaşımla hareket edildiğinde daha kapsayıcı ve önemli sonuçlara ulaşılabileceğini ortaya çıkarmıştır. Bu anlamda edebiyatta kadın olgusuna ilgi duyanlar için yansız bir bakış açısı ve sosyolojik etik bir tutumla yapılan bu çalışmanın birçok yönüyle alandaki araştırmacıların roman ve kadın konusunda temel sorularının yanıtlarını da karşılayacak içerikte olduğunu belirtmek gerekir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to comparatively analyze the novels of Kemal Tahir, Orhan Kemal and Yasar Kemal in terms of female characters by moving through a gender context. Before female characters were considered in the novels of all three authors, at the first part some enlightening information had been given on topics such as gender approaches, historical development of the novel, manipulation of female characters in literary texts, feminist literary criticism and literature sociology. In the second part, writers life stories, novel sociologists, social structure with general framework from the point of view of their novels, thoughts with culture and social problems were examined in terms of intellectual sociology. In the third part of the study, that is, in the implementation phase; the female characters by considering the opportunities of gender sociology, the feminist literary criticism and literature sociology and by analyzing all the published novels of Kemal Tahir, Orhan Kemal and Yasar Kemal had been evaluated around such topics as gender roles, family, marriage, working life, violence, poverty, education, love, sexuality, aging and war. We can say that the processing of female characters is interacting with the social structure, and even the social position of woman in society overlaps with the situation of women in the novels we study with these directions. In addition, the determinations made during our studies are in social sciences; such as literature sociology, gender sociology and feminist literary criticism revealed that they could achieve the important results and sophisticated when it is acted with an interdisciplinary approach to the view of the gender in women's works. In this sense, it should be pointed out that this work, which is made with an unbiased viewpoint and a sociological ethical attitude for those who are interested in women's existence in literature, is in many ways also the answer to the basic questions of novelists and women about the researchers in the field.