Ahmet Altan'ın İsyan Günlerinde Aşk ve En Uzun Gece adlı romanlarının incelenmesi
The analysis of Ahmet altan's novels called İsyan Günlerinde Aşk and En Uzun Gece
- Tez No: 357590
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEMAL EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Ahmet Altan, 1980 sonrası Türk edebiyatında eser vermiş önemli yazarlardandır. Çalışmamızın amacı İsyan Günlerinde Aşk ve En Uzun Gece adlı romanlarını tanıtmak ve bu romanları roman tekniği açısından değerlendirmektir.Çalışmamız giriş ve sonuç bölümleri dışında iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde 1980 sonrası Türk edebiyatında roman türünün ve dönemin roman yazarlarının özelliklerine değinilmiştir. Bu dönem içerisinde Ahmet Altan'ın yeri ve önemi belirtilmiştir.Çalışmamızın ilk bölümünde Ahmet Altan'ın hayatı, sanatı ve eserleri incelenmiştir. İkinci bölümde ise yazarın iki romanı olay örgüsü, tema, şahıs kadrosu, zaman, mekan, bakış açısı ve anlatıcı, dil ve üslup yönünden incelenmiştir. Esas inceleme konusu yazarın iki romanı olduğundan metne dönük bir inceleme yapılmıştır.Ahmet Altan, eserlerinde bireysel ve toplumsal konuları ele alır. Aşk, kadın, cinsellik gibi temalar, yazarın vazgeçilmez temalarıdır
Özet (Çeviri)
Ahmet Altan is one of important writers who have literary Works in Turkish literature after 1980. The aim of our study is to present his novels called İsyan Günlerinde Aşk and En Uzun Gece and to evaluate these novels in terms of style, building and technic.Our study consist of two main parts except for introductory chapter and conclusion chapter. İn introductory chapter, we will touch characteristics of novels and novelist of Turkish literature after 1980. İn this part, we will emphasize Ahmet Altan?s importance end role in Turkish literature.İn first chapter of our work, we will study Ahmet Altan?s life, art and Works. İn the second chapter, we will study his two novels in terms of, train of events, theme, time, location, narrator, point of view, language and verhalism.Ahmet Altan, mentions social and individual events in his Works. Love, female and sexuality are his indispensable themes.