Yetişkin çevre eğitimi ile çevre mühendisleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relatinship between adult environmental education and environmental engineering
- Tez No: 313106
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Giderek çeşitlenen ve yayılan çevresel sorunlar karşısında farklı disiplinler aracılığıyla önlem alınmaya çalışılmaktadır. Bu çalışmaların bir kısmı da eğitim alanında gerçekleştirilmektedir. Çevre eğitimi faaliyet ve uygulamaları ile toplumun her bireyinin çevresel farkındalık ve bilinç oluşturulması ve neticede toplumun çevresel sorunlar karşısında sorumluluk alması beklenmektedir.Yetişkinlere yönelik gerçekleştirilen çevre eğitimi ile yetişkinlerin alacakları sorumluluk ve çevresel sorunların temelinde var olan sosyal, politik ve ekonomik nedenler ön plana çıkarılarak çevresel sorunlara köklü çözümler bulunmaya çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Measures are being taken against increasing and wide-reaching environmental problems among different disciplines. Some of these studies are carried out in the education discipline. It is expected that awareness of every individual in the society is created and as a result the society will have responsibility against environmental problems.Regarding the environmental education for adults it is endeavored to find radical solutions by bringing responsibility and the main socio-economik and politik causes of the environmental problems into forefront.