Silahlanma ve çevresel güvenlik
Armament and environmental security
  1. Tez No: 313111
  2. Yazar: EVREN TANRIVERDİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN ALGAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
Realizm, uluslararası ilişkilerde devleti baş aktör kabul eden ve güç kavramını esas alan bir anlayıştır. Realist anlayışa göre, ulusal güvenlik yüksek politika konusu iken, çevre düşük politika konusu olarak nitelendirilmektedir. Günümüzde ise teknolojik gelişmelere paralel olarak karşılıklı bağımlılığın da artmasıyla ulusal sınırlar geçirgen duruma gelmiştir. Askeri olmayan konuların da dünya barışını tehdit ederek sürdürülebilir kalkınmanın önüne engeller çıkardığının fark edilmesiyle, çevre gibi devletlerin birinci önceliğinde olmayan konular da önemli hale gelmiştir. Çevre sorunları küreselleşmiş ve artık devletlerin kendi sınırları içerisinde çözebilecekleri bir sorunun ötesine geçerek çevresel güvenlik önem kazanmıştır.Çevresel güvenliği tehdit eden kavramlardan birisi de silahlanma ve silah ticaretidir. Kitle imha silahlarının (nükleer, kimyasal, biyolojik) ve konvansiyonel silahların kullanılması, depolanması, taşınımının insan ve ekolojik denge üzerinde çok ciddi sonuçlar doğuracağı açıktır. Çalışmada incelendiği gibi devletler savunma harcamalarına yüksek oranda yatırım yaparlarken çevreye çok az pay ayrılması da sorunun çözümü için engel teşkil etmektedir. Ancak, devletler savunmaya bu kadar önem vermeye ve yüksek harcamalar yapmaya devam ettikleri sürece realist anlayış en etkili anlayış olarak kalacaktır.
Özet (Çeviri)
Realism is a theory that reckon the state as the key actor in international relationships and base on the notion power. According to the realist theory, as national security is a subject of high politics, environment is qualified as a subject of low politics. Nowadays, national boundaries become permeable by the effect of increase in reciprocal dependence in parallel with innovations on technology. Since it is realized that nonmilitary subjects may create barriers too against sustainable development by threatening world peace, some other subjetcts like environment which are not primary for the states also become essential. Environmental issues become global and start to be beyond the intrastate problems that can be solved inside by the governments and environmental security has more importance correspondingly.Armament and arms trade are another notions that threaten the environmental security. It is obvious that usage, storage and transportation of weapons of mass destruction (nuclear, chemical, biologic) and conventional weapons may cause crucial concequences on humanity and ecological balance. As it is examined in the study, while the governments invest heavily in defence budget, a very little share is being allocated for environment and this poses an obstacle against the solution of the problem. However, as the governments keep giving such big importance to defence and spending at such a high rate, the realistic theory will remain as the most effective theory.