Elektrik piyasasında kamu hizmeti
Public service in the electricity market
  1. Tez No: 313112
  2. Yazar: ÇAĞDAŞ EVRİM ERGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN GÜNDAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İdare Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 326
Özet
Elektrik sektöründeki faaliyetlerin kamu hizmeti olup olmadıkları sorunsalı, özellikle kamu hizmeti teorisi ve rejimini benimseyen Fransa gibi Kıta Avrupası ülkelerinde ve ülkemizde, bugüne kadar öğreti ve yargı kararlarında pek çok kez ele alınmış ve neredeyse mutlak bir görüş birliğiyle bu faaliyetlerin kamu hizmeti oldukları kabul edilmiştir.Ancak, özellikle Avrupa Birliği hukukunun evrensel hizmet, genel ekonomik yarar sağlayan hizmet ve temel hizmet gibi kavramlarının etkisiyle kamu hizmeti kavramının geçirdiği evrim - veya çoğunlukla benimsendiği ismiyle kamu hizmeti unsurlarındaki krizler - dolayısıyla ve ülkemizde elektrik piyasasında ve mevzuatında son yıllarda yapılan yapısal değişiklikler sonrasında bu sorunsalın tekrar irdelenmesi gereği ortaya çıkmıştır.Bu çerçevede incelendiğinde, elektrik sektörü faaliyetlerinden sadece iletim ve dağıtım faaliyetlerinin kamu hizmeti olduğu kanaatindeyiz. Başka bir deyişle, elektrik üretim ve ticareti faaliyetlerinin (perakende satış, toptan satış, ithalat ve ihracat faaliyetlerinin) pozitif hukukumuzda kamu hizmeti olarak düzenlenmediği görüşündeyiz.
Özet (Çeviri)
The question of whether the electricity market activities are public services has been intensively discussed in the legal literature and the court decisions, particularly in countries that adopt the public service theory and the continental European legal system, such as France and Turkey, and it has been concluded with almost unanimity that such activities are public services.However, this question needs to be revisited after the recent changes in the public service concept with the influence of certain European Union law terms, such as services of general economic interest, universal services and basic services (the so-called crisis in the elements of public service) and upon structural changes in the Turkish electricity legislation and market over the last decade.Within this framework, we believe that, among the electricity market activities, only the distribution and transmission activities are public services while the other activities, namely generation and trade (i.e., retail sale, wholesale, import and export) of electrical energy are not regulated as public services by the Turkish legislature.