Atış yapılan kumaş yüzeyler üzerindeki atış artığı varlığının bazı sık raslanan çevresel faktörlere göre değerlendirilmesi
Evaluation of the presence of gunshot residue on fired fabric surfaces according to some common environmental factors
  1. Tez No: 896564
  2. Yazar: ÜMMÜHAN ÇAKIRTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAFİZE HİKMET SEVİL ATASOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Kimya, Forensic Medicine, Physics and Physics Engineering, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Adli bilimler, suç olgularını çözümlemek ve adaleti sağlamak için bilimsel yöntemleri kullanarak delilleri inceleyen ve analiz eden bir disiplindir. Bu disiplin içinde adli balistik ise ateşli silahlar ve bu silahların kullanımıyla ilişkili delilleri analiz eder. Atış artıkları (GSR), bu delillerden biridir ve ateşli silahın kullanıldığı yerlerde bulunan önemli izlerdir. Bu artıklar, olayın nasıl gerçekleştiğini anlamak ve suçluları tespit etmek için kritik öneme sahiptir. Adli balistik, ateşli silahlarla meydana gelmiş olayların yeniden canlandırılmasında, ateşli silahların tespiti, kullanıldığı mesafe ve kullanım şekillerinin analizi gibi konularda araştırmacılara önemli bilgiler sunmaktadır. Sodyum rodizonat testi, adli balistikte kullanılan önemli bir test yöntemidir. Bu test, ateşli silahların kullanıldığı olaylarda potansiyel olarak silah taşıyan kişilerin el ve giysi üzerindeki atış artığı kalıntılarını tespit etmek için kullanılır. Bu test, ateşli silahların kullanımına ilişkin değerlendirilmesinde önemli bir analiz yöntemi olarak kullanılır. Bu çalışma, atış yapılan kumaş yüzeylerindeki atış artığının çeşitli çevresel faktörler tarafından nasıl etkilendiğini araştırmaktadır. Uygulamanın gerçekleştirilmesi sırasında aynı tür kumaş kullanılarak aynı mesafeden ve aynı silahla atışlar gerçekleştirilmiş, ardından kumaş yüzeylerine kan, yağmur suyu ve çamur suyu uygulanmıştır. Çevresel faktörlerin hem kurutulmuş hem de ıslak olarak analiz edilmesi, sodyum rodizonat sonuçlarının farklı çevresel faktörler ve aynı faktörlerin farklı durumları ile analiz edilmiş ve karşılaştırılmıştır. Bu araştırma, çevresel koşulların atış artığı tespit yöntemlerine olan etkisini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Elde edilen bulgular, adli balistik analizlerinde çevresel etkilerin dikkate alınmasının önemini vurgulamakta ve olay yerinin yeniden canlandırılmasında araştırmacı birimlere değerli bilgiler sunmaktadır. Bu çalışmanın sonuçları, adli bilim literatürüne önemli katkılar sağlayarak atış artığı analizlerinin doğruluğunu ve güvenilirliğini artırmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Forensic science is a discipline that examines and analyzes evidence using scientific methods to solve crime cases and provide justice. Within this discipline, forensic ballistics analyzes evidence related to firearms and their use. Gunshot residues (GSR) are one of these pieces of evidence and are important traces found where a firearm has been used. These residues are critical for understanding how the incident occurred and for identifying criminals. Forensic ballistics provides important information to investigators in the reconstruction of firearm crimes, such as the identification of firearms, the distance at which they were used and the analysis of their patterns of use. The sodium rhodizonate test is an important test method used in forensic ballistics. This test is used to detect gunshot residue on the hands and clothing of potential gun carriers in firearms cases. This test is used as an important method of analysis in the evaluation of the use of firearms. This study investigates how gunshot residue on fabric surfaces is affected by various environmental factors. During the execution of the exercise, shots were fired at the same distance and with the same gun using the same type of fabric, followed by the application of blood, rainwater and mud water to the fabric surfaces. Analyzing the environmental factors both dried and wet, the sodium rhodizonate results were analyzed and compared with different environmental factors and different states of the same factors. This research aims to evaluate the effect of environmental conditions on the methods of shot residue detection. The findings emphasize the importance of considering environmental effects in forensic ballistics analysis and provide valuable information to investigative units in crime scene reconstruction. The results of this study aim to increase the accuracy and reliability of gunshot residue analysis by making significant contributions to the forensic science literature.