Sosyal sermaye ve değer ilişkisi: Özel bir lise örneği
The relationship between social capital and value: The case of a private high school
- Tez No: 313127
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTÜL KASAPOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 347
Özet
?Sosyal Sermaye(Social Capital) ve Değer İlişkisi: Özel Bir Lise Örneği? adını taşıyan doktora tezine konu olan araştırmanın problemi Dünya'da ve Türkiye'de yaşanan yapısal değişmeler ve aklın öznelleşmesine(Subjective/Instrumental Reason) bağlı olarak değerlerin öznelleşmesi/ araçsallaşması paralelinde gençlerin değerlerinin de araçsallaşmasıdır. Bu konuda özel bir lisede başarı ölçütü temel alınarak I. sınıf ve hazırlık sınıfı öğrencileri, bu öğrencilerin öğretmenleri ve velileri ile derinlemesine görüşmeler yapılmıştır.Bu çalışmanın kuramsal çerçevesi oluşturulurken birden fazla kavramdan yararlanılmıştır. Örneğin araştırmanın üzerinde odaklaştığı adalet değerini açıklığa kavuşturmak için, Rokeach(1973) tarafından kullanılan ?Temel Değerler ve Araç Değerler? (Terminal Value-Instrumental value)kavramlarından hareket edilmiştir. Değerlerin aktarımı ve etkileşim noktasında ise, Bourdieu(1977)'un ?Sosyal Sermaye ve Habitus? kavramları kullanılmıştır.Değerlerin gençlerle ilgisi kurulurken ?Kültürel Mantolama? kavramı ve ?Bizci Akıl? kavramları geliştirilmiş ve tez raporunda kullanılmıştır. Bu bakış, değerlerin araç olarak kullanılmasını ya da, gerçek anlamıyla yaşanmayıp göstermelik kaldığını ifade etmektedir. Araştırma bulguları, yapılan değerlendirmelerin ?Temel İnsan Hakları? bağlamında değil, kişinin öznel algısı ve aidiyet duygusundan kaynaklı ?Bizci Akıl? temelinde yapıldığını ve, nesiller boyunca aktarılarak sürekli yeniden üretildiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The problem of the study of the doctoral dissertation ?The Relationship between Social Capital and Value: The Case of a Private High School ? is the fact that in relation to the structural changes and subjectification of reason (Subjective/ Instrumental Reason) taking place worldwide and in Turkey, values are / individualized, instrumentalized, and accordingly, the values of the young are also instrumentalized. Based on this issue, extensive interviews have been carried out in a private high school with the first and preparative year students, their teachers and parents.In the formation of the theoretical frame of this study, a number of concepts have been made used of. For instance, in order to clarify the concept of justice, the terms ?Terminal Value-Instrumental Value? developed by Rokeach (1973) have been used as basis. As for the transfer of values and interaction, Bourdieu?s (1977) concepts ?Social Capital and Habitus? have been implemented.On the construction of the relationship between values and the young, the terms ?Cultural Jacketing? and ?Our selfishness Reason (Bizci Akıl)? have been developed and employed in the dissertation report. This view expresses the fact that values are used as instruments or that they are not fully lived out and remain only ostensible. The study findings reveal that the evaluations made are not carried out in terms of ?Fundamental Human Rights?, but in terms of ?Our selfishness Reason? stemming from the individual?s subjective perception and his/ her sense of belonging and that these evaluations are continuously reproduced by being transferred from one generation to the next.