Uluslararası hava sahası yönetimi
International airspace management
- Tez No: 313128
- Danışmanlar: PROF. DR. KURTHAN FİŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 285
Özet
Wright Kardeşlerin 1903 yılında motorlu bir araçla uçmayı başarmaları bugünkü anlamda havacılığın başlangıcı sayılmaktadır. Bu ilk uçuştan başlayarak havacılığın hızla ilerlemesi sonucu, hava araçlarının uçuş irtifaları yükselmiş, okyanus aşırı uçuşlar başlamış, taşınan yük ve yolcu sayısı büyük artış göstermiştir.Gerçekleştirilen uçuşlar, bir seferde birden çok devletin hava sahasının ve uluslararası hava sahasının geçilmesi şeklinde ortaya çıkmış ve uluslararası hava sahası yönetimi gereksinimini doğurmuştur.Bu amaçla 1944 yılında, Amerika Birleşik Devletleri'nin Şikago kentinde toplanan konferans sonucunda, uluslararası sivil havacılık faaliyetlerini düzenleyen Şikago Konvansiyonu 4 Nisan 1947 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Bugün bu Konvansiyon'a dahil olan devlet sayısı 189'a yükselmiştir.Konvansiyon sivil hava araçları ile ilgili düzenlemeleri kapsar. Devlet hava araçları kapsam dışı bırakılmakla beraber, bu konuda Konvansiyon'un 3. maddesinin d fıkrası gereği Konvansiyon'a taraf devletler, devlet hava araçları için kurallar koyarken sivil hava araçlarının emniyetini göz önünde bulundurmayı taahhüt etmektedirler.Konvansiyonun yürürlüğe girmesiyle Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) kurularak, yönetimsel faaliyetlerin daha etkin bir şekilde yapılması hedeflenmiştir.Bu çalışmada; havacılığın, tarihsel gelişim sürecinde hangi aşamalardan geçtiğini, bölgesel olarak yaşanan sorun ve olayları değerlendirerek, uluslararası hava sahası yönetiminde en önemli kuruluş olan ?Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü? bağlamında, uluslararası hava sahası yönetiminin ?nasıl? gerçekleştirildiğini, sivil ve askeri (devlet) hava araçları açısından uygulamada bir fark olup olmadığını incelemeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The first motorized flight attempt in 1903 by Wright Brothers is considered as the beginning of modern aviation. Following this first successful attempt, aviation in the world progressed at an enormous speed. Such a quick progress brought along the increase in flight altitudes with cargo and passenger capacities, and enabled trans-oceanic flights.Flights being carried out through the airspace of multiple states and the international airspace led to a regulation requirement in the international airspace.On 4th April 1947, the Chicago Convention governing the civil aviation activities was put into force, following the conference that was gathered in Chicago, in 1944, and the International Civil Aviation Organization (ICAO) was found in order to increase the affectivity of the regulating activities. Today, the number of states that have acceded to the Convention is 189.The Convention involves regulations concerning civil aircraft. Although the state aircraft were left out of the scope of the Convention, the agreeing states have to ensure the safety of civil aircraft while regulating the activities of their state aircraft, according to Article 3 (d).The purpose of this work is to analyze the stages the aviation went through in its historical evolution; and based on the local problems and incidents, to investigate ?how? the international airspace is regulated as regards to the foremost organization concerning the governance of international airspace; the ?International Civil Aviation Organization?, with special attention given to possible differences between the practices applied to civil and military (state) aircraft.