Tüketicilerin mağaza markalı ürünleri satın alma davranışlarını etkileyen faktörler
Consumers' store brand products, factors affecting buying behavior
  1. Tez No: 313126
  2. Yazar: NURCAN YÜCEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AKIN KOÇAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Günümüzde müşterilerin öneminin artması, işletmelerin müşterilerini ve onların nasıl davrandıklarını bilmelerini gerekli hâle getirmiştir. Böylece, firmaların müşteriye nasıl ulaşacağı, onlarla uzun vadeli ilişkileri nasıl kuracağı konusu gündeme gelmiştir. Bu sebeple firmalar, yoğun rekabet ortamında yeni stratejiler geliştirmek zorunda kalmışlardır. Kullandıkları teknolojide ve pazarlama yöntemlerinde farklılık yaratabilmek amacıyla kendi ürünlerini geliştirmişlerdir.Ulusal markalı ürünlere alternatif bir rekabet aracı olarak tüketicilere sunulmak üzere hazırlanan bu ürünler mağaza markalı ürünler adı altında ele alınmıştır. Mağaza markalı ürünler, perakendecinin kendi etiketiyle satılan fiyat-dağıtım-tutundurma-markalama ve marka yönetimi gibi konularda tek hakimiyetin perakendecide olduğu ürünlerdir.Bu tezin amacı, tüketicilerin mağaza markalı ürünleri satın alma davranışı sürecini etkileyen faktörlerin tespit edilerek, tüketicilerin mağaza markalı ürünlere yönelik satın alma davranışlarını öğrenmektir.Araştırma modeli, literatür incelemesine dayanarak çeşitli modellerden yararlanılarak geliştirilmiştir. Carrefour mağazasından alışveriş yapan 500 tüketiciden toplanan verilere dayanarak kavramsal bir model önerilmiş ve ileri sürülen hipotezler Yapısal Eşitlik Modeli kullanılarak test edilmiştir.Kurulan 12 adet hipotezin hepsi kabul edilmiştir. Oluşturulan yapısal modelin kapsadığı boyutlar arasında kuvvetli ilişkiler görülmüştür.
Özet (Çeviri)
That the importance of the customers grows at the present time urge the firms to know better their customers and how they behave. Thus, it is on the agenda that how firms to reach the customers and how firms to make a long-term relationship with them. Therefore, the firms have to develop new strategies in the profound competitive environments. In order to make a difference in the ways using and in the methods of marketing, they have developed their own products.These products which are produced for substituting the national brands are handled as store brand. Store brand products are the products on which the solely sovereignty related to pricing, distribution, promotion and branding to sell is over the retailer.The aim of this dissertation is to learn the buying behaviors the customers with the help of identifying the factors affecting the customers? buying process of store branded products.The research model is developed by means of different models present in the literature. A model which is based on the data collected from 500 customers of Carrefour Shopping Center has been proposed and argued hypotheses are tested by using Lisrel 8.51 with Structural Equational Model (SEM).Out of 12 hypotheses, 12 hypotheses accepted. Strong relationships are observed among the dimensions covered by structural model created.