Belediyelerde katılımcı demokrasi aracı olarak kent konseyleri: Samsun örneği
The city councils as an urban participatory democracy tool at the municipalities: Example of Samsun
  1. Tez No: 313157
  2. Yazar: SUAT HATAM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA LÜTFİ ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
İletişim teknolojilerindeki gelişim küreselleşme sürecini etkilemiş ve dünyada birçok alanda değişim rüzgârı esmeye başlamıştır. Bu değişim kamu yönetimini de etkilemiş, özellikle 1980'lerden sonra dünyada yeni kamu yönetimi anlayışı önem kazanmıştır. Yeni Kamu Yönetimi Anlayışındaki değişim gerek merkezi ve uzantısı olan taşra örgüt yapısını değiştirdiği gibi, önemli bir aktör olan yerel yönetimlerde de önemli değişikliklere neden olmuştur.Bu çalışmanın amacı, belediyelerde katılımcı demokrasi aracı olarak getirilen kent konseylerinin etkinliğinin araştırılması çerçevesinde Samsun örneğinin incelenmesidir. Çalışmada yerel yönetimlerin önemi üzerinde durulmuş ve kent konseylerinin yasal mevzuatına değinilmiştir. Son bölümde alan araştırması yapılarak belediye meclis üyelerinin kent konseylerinin yapısı, işleyişi ve etkinliğine ilişkin görüşleri belirlenmeye çalışılmıştır.Yerel yönetişime katkı sağlayacağı düşünülen kent konseyleri istenilen düzeyde yerel katılımı gerçekleştirememiştir. Belediye meclis üyeleri, yerel sorunların çözümünde sadece belediye meclislerinin değil kent konseylerinin de rol üstlenmesini istemişlerdir. Kent konseylerinin kendine ait bütçesinin olması ve bağımsız karar alabilmesi, kent konseylerinin çalışmalarını olumlu yönde etkiyecektir. Sonuç olarak kent konseyleri yerel yönetişimi gerçekleştirmek açısından gerekli görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Development in communication technologies has influenced the process of globalization and wind of change began to blow in many areas of the world. This change has also affected the public administration, especially after the 1980s new public management approach has gained importance in the world. Mentality change in New Public Management have changed the organizational structure of both central and provincial extension, at he same time, the local governments have also been an important actor has led to significant changes.The aim of this study, introduced as a tool of participatory democracy to investigate the effectiveness of city councils in municipalities within the framework were an example of Samsun. The study focuses on the importance of local governments, mentioned the legal regulations of city councils. At the last chapter, the survey is implemented and members of the city councils, municipal councils structure, functioning and tried to determine their attitudes regarding the efficacy.Are thought to contribute to local governance, local participation in city councils did not take place at the desired level. City council members, local city councils in solving problems, not only in the role of the municipal councils wanted. The city councils, city councils take decisions independently of its own budget and have a positive effect on the work. As a result, in terms of city councils seem to be necessary to perform local governance.