The Times gazetesine göre Kıbrıs (1878-1914)
Cyprus according to The Times newspaper (1878-1914)
  1. Tez No: 313156
  2. Yazar: EMRAH BALIKÇIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN OLGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
İngiltere XIX. yüzyılın son çeyreğinde Osmanlı Devleti'nin toprak bütünlüğünü korumaktan vazgeçmiş; ilgisini Osmanlı Devleti'nin nüfuz alanına yöneltmişti. Bu yeni politikayı uygulama fırsatını 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı'yla elde etmişti. Bu savaşta Osmanlı Devleti Kars, Ardahan ve Batum'u kaybetmişti. Rusya'nın yayılmasından endişe duyan İngiltere Osmanlı Devleti'nden onu da Rusya'ya karşı koruyabileceği bir üs istemişti. Bu üs İngiltere'nin bir süredir ilgilendiği bir Osmanlı vilayeti olan Kıbrıs adası olmuştu. 4 Haziran 1878'de yapılan Kıbrıs Antlaşması'yla İngiltere adaya yerleşmişti. Böylece, Kıbrıs'ta İngiliz dönemi başlamış oluyordu.İngiltere, Kıbrıs'ı işgal ettikten sonra, adada kendi sistemini kurmaya başlamıştı. Bu nedenle, Kıbrıs'ta idari, adli, hukuki, iktisadi ıslahat yapmıştı. İngilizler adada bayındırlık, sağlık, eğitim, din faaliyetleri yürütmüştü. İngiliz idaresindeki Kıbrıs'ta arkeolojik kazılar yapılmıştı.Bu çalışmada, İngilizlerin 1878-1914 arasında Kıbrıs'ta yürüttüğü söz konusu ıslahat ve adadaki diğer faaliyetler The Times Gazetesi ışığında incelenmiştir. İngiliz hükümetlerinin âdeta resmî yayın organı olan The Times'a göre Kıbrıs'ta kurulan Osmanlı Sistemi'nin, yerine kurulan İngiliz Sistemi'nin ve Kıbrıs'ın İngiliz kamuoyunca nasıl değerlendirildiği gösterilmek istenmiştir. İngilizlerin Kıbrıs'ta yürüttükleri faaliyetlerin Kıbrıs kamuoyunda yarattığı etki yine The Times ekseninde ele alınmıştır. Gazetede yer alan ve Kıbrıs'la ilgili İngiltere ile Osmanlı Devleti arasında yaşanan anlaşmazlık konularına ışık tutulmuştur.The Times'a genel olarak bakıldığında, gazetenin Kıbrıs'taki Osmanlı Sistemi'ni yerdiği, kurulan İngiliz Sistemi'ni ise övdüğü görülmektedir. Gazete, Osmanlı Devleti'nin Rumlara zulmettiğini iddia etmiştir. İngiltere ile Osmanlı Devleti arasında Kıbrıs'la ilgili diğer bazı anlaşmazlık konuları The Times sütunlarında yer almamıştır. Gazete, Rumların adayı Yunanistan'a ilhak çabasından neredeyse hiç söz etmemiştir.
Özet (Çeviri)
The Great Britain had left the policy of protecting territorial integrity of the Ottoman Empire and begun to be interested with her lands. She had been able to apply her policy after the 1877-1878 Russo-Ottoman War which the Ottoman Empire lost Kars, Ardahan and Batum. Since she had been concerned about the Russian expansion, the Great Britain had demanded a base from the Ottoman Empire. This had been Cyprus island, an Ottoman province. The Great Britain had occupied the island after signing The Cyprus Convention with the Ottoman Empire on June 4, 1878.After occupying Cyprus, the Great Britain had carried out administrative, juridical, judicial, economical reforms, public and health works in Cyprus. Educational, religious activities and archeological excavations had also been made.In this study, British reforms and other works in Cyprus between 1878-1914 were examined in the light of The Times. British public opinion about the Ottoman System, the established British System and Cyprus island is studied on the basis of The Times which was like the official media organ of British governments. Effects of British reforms and works on the Cypriots were also handled according to The Times. The study deals some disputes about Cyprus between the Great Britain and Ottoman Empire according to the Times.The Times criticizes the Ottoman System, while it glorifies the British System in Cyprus. It doesn?t mention some other disputes about Cyprus between the Great Britain and Ottoman Empire and says almost nothing about Greek Cypriots? efforts for union with Greece.