Karzai Döneminde Afganistan?İran ilişkileri
Afghanistan-Iran relations in Karzai Era
  1. Tez No: 313179
  2. Yazar: JAHADKHİL JAUHARİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL İNAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
11 Eylül 2001 tarihinde Washington ve New York kentlerine gerçekleştirilmiş olan terör saldırılarından sonra ABD'nin başlatmış olduğu askeri harekât ve Taliban rejiminin yıkılmasından sonra başlayan ülkeye istikrar kazandırma, demokrasiyi tesis etmenin hedeflenmesi Afganistan'ın jeo-stratejik önemini artırmıştır.2001 yılından sonra Afganistan yönetiminde meydana gelen gelişmeler, İran ve Afganistan arasındaki ilişkilerini önemli bir konuma taşımıştır. Bu nedenle bu çalışmada ?Karzai Döneminde Afganistan?İran İlişkileri? konusu ele alınmıştır.Çalışmanın amacı, 2001 yılından sonra Afganistan yönetiminde meydana gelen değişmeler ve gelişmelerin ışığında, Afgan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai Döneminde Afganistan ?İran İlişkilerinin incelenmesidir.Bu amaç doğrultusunda hazırlanan çalışmada ilk olarak İran ve Afganistan arasındaki ilişkileri belirleyen faktörler ele alınmıştır. Bu çerçevede tarihi, kültürel, ideolojik, ekonomik, güvenlik ve dış faktörler alt başlıklar halinde ele alınmıştır. Daha sonra, Karzai öncesi dönemde Afganistan-İran ilişkileri tarihsel bir perspektifte ele alınmıştır. Çalışmada son olarak Karzai döneminde Afganistan-İran ilişkileri farklı boyutlar (siyasi, güvenlik, askeri, ekonomik, kültürel) dikkate alınarak irdelenmiştir.Çalışmada, dünya politikasında önemli yere sahip olan Afganistan'ın komşusu İran ile ilişkilerinin nasıl geliştiği, Afganistan ile İran arasındaki ilişkileri belirleyen faktörlerin neler olduğu, Hamid Karzai öncesi ve sonrası dönemde meydana gelen gelişmeler ve bunun Afganistan politikasına nasıl yansıdığı sorularına cevap aranmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
On September 11, 2001; after the terrorist attacks on Washington and New York cities of the United States, the military action initiated by U.S. and also target ing to stabilize the country and to establish democracy in the country; began after the fall of the Taliban regime has increased Afghanistan?s geo-strategic importance.After 2001, the developments in the Afghan administration, has carried an important position the relations between Iran and Afghanistan. Dueto the increase of the importance of this matter,“Afghanistan-Iran Relations in Karzai Era”has been handled.The aim of the study is to examine Afghanistan-Iran Relations in the era of Hamid Karzai, Afghan President and also the changes and developments in Afghanistan management, in the period after 2001.In this study based on this purpose, first of all the factors that determine the relations between Iran and Afghanistan were discussed. In this context, historical, cultural, ideological, economic, security and external factors were discussed in sub-titles. Then, in the period before Karzai, Afghanistan-Iran relations were discussed in a historical perspective. Lastly Afghanistan-Iran relations in Karzai era were discussed by taking in to consideration. the different dimensions (political, security, military, economic, cultural)