Balkanlar'da Sırp milliyetçiliği
Serbian nationalism in Balkans
  1. Tez No: 313178
  2. Yazar: ABDULLAH KUTALMIŞ YALÇIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NESRİN KENAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Fransız Devrimi sonrasında etkili olmaya başlayan milliyetçilik olgusu, 19. yüzyılda dünyayı derinden etkilemiştir. Balkan topluluklarıda; milliyetçilik fikirlerinden etkilenerek yönetimi altında oldukları imparatorluklara karşı bağımsızlık alma girişiminde bulunmuşlardır. Balkan toplulukları arasında ise ilk başkaldırı, söz konusu yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu'nun egemenliği altında bulunan Sırplar tarafından gerçekleştirilmiştir.Birinci Dünya Savaşı sırasında Büyük Sırbistan hayallerini gerçekleştiremeyen Sırplar, İkinci Dünya Savaşı sonrasında kurulan Sosyalist Federal Yugoslavya Cumhuriyeti içinde kendilerinin tek söz sahibi olduğu bir yapıyı hayata geçirmek istemişlerdir. SFYC'nin yıkılması sırasında ve daha sonrasında ise amaçlarına ulaşmaktan vazgeçmeyen Sırplar, Hırvatlarla ve Boşnaklarla uzun süren çatışmalar yaşamışlar ve Kosova'yı işgal etmişlerdir; ancak 1999'da NATO'nun müdahalesi ile bu toprakları terk etmek zorunda kalmışlardır.Balkanlar üzerinde görülen Sırp milliyetçiliği, bir arada yaşama konusunda isteksiz milletlerin talepleri karşısında sorunların diplomatik yollardan çözülmesini imkânsız hâle getirmiş, hadiselerin savaş meydanlarına taşınmasına sebep olmuştur.
Özet (Çeviri)
Nationalism phenomenon that appeared after French Revolution had deeply affected whole world during 19. Century. Also Balkan Region communities are affected by the idea of nationalism and they had rise against the existing empires for their freedom. Serbians were the first community that started rise against to Ottoman Empire in Balkan communities.During the I.World War Serbians couldn?t make their Great Serbia dream come true and after the II.World War they have tried to carry out the structure that they are the sole arbiter in Socialist Federal Republic of Yugoslavia. During the subversion of the Socialist Federal Republic of Yugoslavia and after the subversion of this republic, Serbians never give up to achieve their aims. They have engaged with Croatian and Bosnians for long time and taken Kosovo; however they have left these lands in 1999 as a result of NATO intervention.Serbian nationalism on Balkans cannot brought solutions to problems by diplomatic ways because of the requests of nations that are unwilling to live together peacefully makes impossible to solve them and these problems are carried to battle field as a result of that.