20. yy. Amerikan romanında etnik gruplar ve kadın: Amy Tan'in The Bonesetter's Daughter, The Kitchen God's Wife and The Joy Luck Club adlı romanları
Ethnic groups and women in the 20th century American novel: Amy Tan's The Bonesetter's Daughter, The Kitchen God's Wife and The Joy Luck Club
  1. Tez No: 313248
  2. Yazar: GAMZE KATI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELGİN ELBİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada Çinli-Amerikalı yazar Amy Tan'in The Joy Luck Club, The Kitchen God's Wife ve The Bonesetter's Daughter adlı romanlarında öne çıkan anne-kız ilişkisi ve annenin yaşam hikâyesinin kızına aktarılması yoluyla kızın kimliğinin oluşumu incelenecektir.Özyaşamöyküsel izler taşıyan bu romanlarda olay örgüsü üç romanda da aynı şekilde gelişmektedir: Bilinmeyen ve dışarıda tutulan bir anne, herhangi bir sebepten ötürü kızın anneye ulaşma/annenin kıza ulaşma çabası ve nihayetinde anneyle bir olma. Romanlardaki tüm anneler Çin'de büyük felaketler yaşamış ve hepsi yaşam hikâyelerini kızlarından ve ailelerinden saklamışlardır. Romanlarda ortak olan bir başka nokta ise annelerin tüm zorluklara karşı beraber direnebilecekleri bir kadın dayanışmasının varlığıdır.Tan romandaki annelere gizli tuttukları hikâyeleri kızlarının eksik kimliklerini tamamlamak veya unutulmamak için anlattırmaktadır. Bu çalışmanın amacı daha önce bu konu hakkında yapılmış çalışmaların ışığında Tan'in eserinin önemini ve Tan'in ?kadın yazını?na katkısının boyutlarını ve yapısını analiz etmektir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the prominent subjects of mother-daughter dyad and the creation of the daughter?s identity via the transfer of the mother?s story to the daughter will be explored in the novels The Joy Luck Club, The Kitchen God?s Wife and The Bonesetter?s Daughter by the Chinese-American author Amy Tan.The plots of these three novels, which have autobiographical traces, develop along a similar track: A mother who is unknown and who is kept outside; the struggle of the daughter to reach the mother/the struggle of the mother to reach the daughter for some reason and, ultimately the process of uniting with the mother. All the mother figures in the novels have experienced big catastrophes in China and they all withhold their life stories from their daughters and families. Another similar point in the novels is the existence of a woman?s sorority together with which the mother can stand up to calamities.Tan makes the mothers in the novels tell the secret stories of themselves in order to complete the deficient identities of their daughters or in order not to be forgotten. The aim of this study is to analyze, in the light of previous studies on the subject, the significance of Tan?s work, and the extent and nature of her contribution to the field of ?women?s writing?.