Karain E'nin Charentien evre kenar kazıyıcılarının biçimsel tipolojisi
The morphological typology of Charentien phase side scrapers of Karain E
  1. Tez No: 313247
  2. Yazar: AYKUT GÜRE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IŞIN YALÇINKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Prehistorya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmadaki temel hedefimiz ilk olarak Karain Mağarası, Charentian evre kenar kazıyıcılarının bir dökümünü yapıp, sergiledikleri tipolojik özellikleri ortaya koyabilmekti. İkinci olarak kazıyı yürüten ekip tarafından daha önce belirlenmiş olan endüstriyel katlaşımlara dayanarak Charentian evrenin kendi içindeki farklılıklarını kenar kazıyıcılar üzerinde saptayabilmekti. Bu iki temel amacın yanı sıra Charentian kültürün ortaya çıkışı, gelişim aşamaları ve dağılım alanları üzerinde bilgiler toplayıp konuyu genel bir çerçeve içerisinde ele almaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, our main purpose is mainly exposing available data on the side scrapers of Charentian industries in Karain Cave and hence prompting their typological features.Determining the differences of Charentian culture issues in itself on different assemblages by the team which conducted the excavation at Karain Cave is the second purpose of this study. Apart from these two main purposes we want to get some general data on emerging, developping and finally the scaled areas of Charentian culture.