Dış ticaretin serbestleşmesi ve yoksulluk üzerine etkisi: Türkiye üzerine ekonometrik bir uygulama
Trade liberalization and impact on poverty: An econometric analysis for Turkey
  1. Tez No: 313279
  2. Yazar: GÜNAY AKEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ÖRNEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Ekonomideki her değişiklik, özellikle ekonomik yapıda değişmeleri amaçlıyorsa, insanların gelirini ve tüketim seviyesini değiştiren bir süreci meydana getirir. Bu süreçten toplum kesimlerinin etkilenme derecesi de şüphesiz farklı olacaktır. İçe dönük ekonomi politikaları yerine uluslararası ekonomiyle bütünleşmeye yönelmek, ülke ekonomilerine statik ve dinamik avantajlar sağladığı gibi, insanların gelirlerini, tüketimlerini ve refah seviyelerini dolayısıyla yoksulluğu da etkilemektedir. Dış ticaretin serbestleşmesi olarak yaşanan bu sürecin gerek uluslar arası gerekse ülke içerisinde uygulanan politikalar sonucu yoksulluğun boyutunu değiştirdiği görülmektedir. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de 1980'lerden sonra başlayan serbestleşmeyle yoksulların tüketimlerindeki d analiz etmektir. Çalışmada Engle-Granger eşbütünleşme yöntemiyle dışa açıklık ve hane halkı nihai tüketim harcaması arasındaki ilişki incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar, dışa açılmanın kişi başı hane halkı tüketim harcamalarını arttırarak yoksulları olumlu etkilediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Any changes in the economy, especially if aimed at changes in economic structure, constitutes a process of changing people income and consumption level. The effect level of this process on society segments is absolutely different. In stead of internal economic policies, going towards to international economic integration has lots of advantages, such as static and dynamic economies of the countries, affected people incomes, poverty and consumption and hence welfare. It has seen that this process, which is defined as liberalization of trade, either internationally or nationally changes the size of poverty as a result of implemented policies. The aim of this study is to analyze how it is affected Turkey, which started after the 1980 reform, with the change the consumption of the poor. In this study the method of Engle-Granger cointegration relationship between openness and household final consumption expenditure are examined. According to the results openness by increasing consumer spending by households affects the poor positively.