Otellerde insan kaynakları uygulamalarının yöneticiler ve çalışanlar üzerindeki etkileri: Bir alan çalışması
The effects of human resources management practices on managers and employees in hotels: A field study
  1. Tez No: 313280
  2. Yazar: NAZMİYE ÜLKÜ ARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA TAŞLIYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Gelişen teknolojiyle birlikte üretimin artması daha yüksek gelir düzeyine ulaşılmasına neden olmaktadır. Gelir düzeyinde görülen artış kuşkusuz turizm sektöründe de talebin artmasına sebep olmuştur. Karşılanabilir bir talep seviyesine ulaşabilmek ve bu seviyeyi git gide arttırabilmek kalitede dünya standartlarına uygun hizmet sunulmasını gerektirmektedir. Bu da ancak nitelikli elemanların varlığıyla mümkün olmaktadır. İnsana yapılan yatırımın geleceğe yapılan bir yatırım olması sebebiyle istihdam edilen personelin uygun nitelik ve beceri de olması önem taşımaktadır. Otel işletmelerinde insana insanla hizmet verilmesi sebebiyle insan kaynakları bölümünün işleyişi ve uygulamaları çok ayrı bir önem derecesine sahiptir. Bu çerçevede araştırmada öncelikle literatür taraması gerçekleştirilerek turizm sektörü ve otel işletmeleri, insan kaynakları yönetimi uygulamaları, iş tatmini ve örgütsel bağlılık ile ilgili veri elde edilerek değerlendirilmiştir. Araştırma amacı doğrultusunda Türkiye'de turizm açısından gelişmiş ve gelişmekte olan bölgeler arasından ulaşım ve erişilebilirlik gibi unsurlar göz önünde bulundurularak tesadüfi olarak seçilen illerdeki 4 ve 5 yıldızlı otellerdeki insan kaynakları uygulamaları, bu uygulamaların yöneticilerin karar mekanizmalarına, çalışanların iş tatminlerine ve örgütsel bağlılıklarına olan etkileri saptanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
An increase in production with the developing technology leads to higher income levels. The increase in income level certainly led to an increase in demand in the tourism industry. It is necessary to serve at global standards on quality to achieve a level of affordable demand and to increase this level more and more. This is possible only by the presence of qualified personnel. Investment in people is an investment in the future because of that it si important employed personel must have the appropriate qualifications and skills due to the services can only be made by human in hotels, human services and applications in the functioning of the human resources department has a very different degree of importance. In this context this study, investigate the effects of human resources management practices in hotels operating on performance and job satisfaction of the workers, examine the effects of the operation taking into account all these processes the practices of managers and decision makers, and in the next stage, the effects of human resource practices on customer satisfaction will be searched in a comparative way and proposed solutions to problems in this direction and to spread good practice to create awareness and knowledge. For the purpose of research in provinces developed and developing from the tourism aspects in Turkey, 4 and 5 star hotels? human resources management practices, the practices of managers in decision-making, employee job satisfaction and organizational effects of devotion to be determined and studied that has effects.