Vergi suçlarının önlenmesinde bağımsız denetim ve yeminli mali müşavirlik mesleğinin rolü ve önemi
The role and the importance of the certifield public accounting profession and independent audit on preventing the tax crimes
- Tez No: 313278
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT YARDIMCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Vergi, devletin kamu ihtiyaçlarını karşılamak üzere bireylerden karşılıksız olarak aldığı ekonomik değerlerdir. İyi bir vergi düzeni her ülkede, yalnız kamu kesiminin değil özel kesimin de sağlıklı çalışabilmesinin en önemli gereksinimlerindendir. Yıllardır süren kalkınma çabasında, koyduğu yatırım ve tasarruf hedeflerine ulaşmakta zorlanan Türkiye' nin vergilemedeki başarısı özellikle yaşanan vergi suçları nedeniyle baltalanmaktadır. Vergi suçlarının önlenmesinde ise vergi denetimi ile yeminli mali müşavirler tarafından yapılan bağımsız denetim arasında sıkı bir ilişki bulunmaktadır.Bu çalışmada genel olarak vergi suçları, cezaları ve kayıt dışı ekonomi üzerinde durulmuştur. Yeminli mali müşavirlerin ve bağımsız denetimin önemi ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Çalışma uygulama bağlamında yeminli mali müşavirleri kapsamakta olup yeminli mali müşavirlerin bağımsız denetçi olarak vergi suçlarının önlenmesindeki rolü araştırılmıştır. Elde edilen sonuçların vergi suçlarını önleme ve vergi gelirlerini artırma bağlamında devlete ışık tutması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Tax is economic values taken from individuals as gratuitous to provide the needs of public. A good tax system is the most important requirements not only for the public sector also for a healthy private sector in each country. The success of Turkey that has a problem to achieve the investment and saving goals in taxing, has failed due to especially tax crimes for years. There is a tight relationship between the free control of the Chartered Accountants and the tax audit for the prevention of tax crimes.In this study generally it is focused on tax crimes, penalties and the informal economy. The importance of the Chartered Accountant and independent audit is examined in details. In the context of this study the role of Chartered Accountant as an independent auditor is surveyed for the prevention of tax crimes. For prevention of tax crimes and increase tax revenues, the results are expected to guide the government.