A social network assessment of generalized trust: Turkey in comparative perspective
Genelleştirilmiş güven üzerine sosyal ağ değerlendirmesi: Karşılaştırmalı Türkiye örneği
  1. Tez No: 313330
  2. Yazar: IŞIL CEREM CENKER ÖZEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÇARKOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 253
Özet
Genelleştirilmiş güven tanımadığımız kişilere duyulan güven ile alakalıdır. İnsanlarla ilgili genel bir iyimserliğe ve insanların genelde iyi niyetli olduklarına dair inanca işaret eder. Genelleştirilmiş güven demokratik performans ile ilişkilendirilen önemli bir eğilimdir. Güven duygusu vatandaşların ortak amaçlar için bir araya gelebilmesini kolaylaştırır ve siyasi katılımcılığı teşvik eder. Türkiye kişiler arası güvenin düşük olduğu ülkeler arasındadır.Bu çalışma, sosyal sermaye literatürünün, kişilerarası güvenin sosyal ağ belirteçleri ile alakalı öne sürdüğü hipotezleri test etmeyi amaçlar. Analiz Türkiye örneği üzerine yoğunlaşmaktadır. Çalışmanın yeniliği sosyal ağ ölçümünü kişilerarası bağlar seviyesinde değerlendirmesidir. Çalışmanın cevap aradığı sorular şu şekilde sıralanabilir: ?Sosyal ağlar kişilerarası güveni etkiler mi? Kişilerarası güvenin düşük olduğu Türkiye gibi ülkelerde sosyal ağ etkisinden bahsedilebilir mi? Ülkeler arası sosyo-politik farklılıklar sosyal ağların kişilerarası güven üzerine etkisini ne şekilde değiştirir?? Bu sorular 2008-2009 yıllarında Türkiye'de gerçekleştirilen ve şehirli nüfusu temsil eden bir anket çalışmasına dayanarak araştırılmıştır. Bulgular, Uluslararası Saha Araştırmaları Programı'nın (ISSP) 2001 yılında sosyal ağlar üzerine gerçekleştirdiği benzer bir anket çalışması kullanılarak karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir.Çalışma, sosyal ağların genelleştirilmiş güven üzerinde etkili olduğunu göstermiştir. Bununla beraber araştırılan sosyal ağların, ağ sınırları ve bağ özeliklerine göre değerlendirilmesinin önemine dikkat çekilmiştir. Ayrıca, sosyal ağların genelleştirilmiş güven üzerine etkisinin sosyo-politik bağlamla birlikte ele alınması gerektiği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Generalized trust is about trust in people we do not know. It refers to a general optimism and faith in the good will of people at large. It is among the significant civic attitudes that relate to democratic performance because it allows for citizen level association and participation. Turkey ranks low in terms of generalized trust.The present dissertation aims to test the hypotheses set forth by the social capital literature regarding the social network underpinnings of generalized trust for the Turkish case. It employs social network measures which are based on tie level information. The dissertation seeks to answer questions such as: ?Do social networks influence generalized trust? Can we talk about the relevance of social networks and relational ties for low trust countries such as Turkey? How do country level differences interact with social network influence on generalized trust?? In order to answer these questions, a survey analysis which was conducted in 2008-2009 and was representative of Turkey?s urban population, is used. Findings from the Turkish case are discussed within a comparative framework. A cross-country analysis, which is based on the International Social Survey Program?s (ISSP) survey of 2001 on social networks, is used for comparison.The study shows the relevance of social networks for generalized trust however, it further points out the need for qualifications of social networks according to the network boundary and the tie properties. Also, it emphasizes the importance of the socio-political context to make better sense of social network influence on generalized trust.