Kamu ekonomisi temel ilkelerinin İstanbul Büyükşehir Belediyesi üzerinde uygulanması
Application of public economics main principles to Istanbul Metropolitan Municipality
  1. Tez No: 313329
  2. Yazar: M. ENES OLGUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ŞENER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Economics, Public Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin çözüm bekleyen sorunlarına kamu ekonomisinin temel ilkelerinin uygulanması ile sonuç alınabileceği ve toplum refahının arttırılabileceği tezi çalışmada savunulmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde kamu ekonomisinin temel ilkeleri ve dışsallıklar teorisi incelenmiştir. İkinci bölümde ise büyükşehir belediyelerinin temel hizmet alanları, mali yapıları ve kentte yarattıkları değer alanları ele alınmıştır. Üçüncü bölümde dünyadan bazı yerel yönetim uygulamaları üzerinde durularak seçilen ülkelerdeki uygulamalar detaylı olarak anlatılmaya çalışılmış, Avrupa Birliği'nin yerel yönetimlere ilişkin uygulamaları ile yerel yönetimlere sağlamış olduğu mali destekler incelenmiştir. Tez çalışmasının son bölümü olan uygulama bölümünde ise; New York, Londra ve Paris belediyelerinde var olan mevcut durum ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin mevcut durumu kamu ekonomisinin temel ilkelerinin işlerliği açısından karşılaştırılarak analiz edilmiştir. Türleri, görevleri, mali yapıları, kentte yarattıkları değer alanları ve fiyatlama politikaları açısından karşılaştırılma yapılırken; belediye hizmetlerinde vazgeçilen ya da yok olan dışsallıkların nasıl ve ne şekilde içselleştirilebileceği sorularına yanıt aranmaya çalışılmıştır. İBB'nin özellikle toplu taşıma, konut, alt yapı, kültür, eğitim, sağlık ve çevresel konularda karşılaştırma yaptığımız New York, Londra ve Paris kentlerindeki benzer hizmetleri yeterli kalite ve kantitede sunamaması potansiyel dışsallıkların içselleştirilmesini önemli ölçüde önlemektedir. Çalışmada kısa dönemde realize edilebilecek yönetsel bazı önlemler ve fiyatlama politikalarıyla iyileştirmeler yapılabileceğine ilişkin modeller ileri sürülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is argued that the urgent problems of the Istanbul Metropolitan Municipality will be solved and the social welfare will be increased through implementation of the public economy?s main principles. In the first part of the study, the basic principles of the public economics and the theory of the externalities are examined. In the second part, the main service areas, fiscal structures and generated value areas by the metropolitan municipalities in the metropolitan area are discussed. In the third section, some samples of local governmental implementations in the world, the implementations of the selected countries have been discussed in details and the European Union local administrative implementations and the EU fiscal contributions for the local governments are investigated. In the last section, named the implementation chapter of the study, comparison with the metropolitan municipalities of New York, London, Paris and Istanbul the current situations is analyzed in view of the operability of the main principles of public economics. While benchmarking in terms of their types, functions, services, fiscal structures, their generated values in the metropolitan areas and their pricing policies, it is also attempted to answer the questions of how the terminated or dispensed externalities in the municipal services can be internalized and regained. Compared to New York, London and Paris the insufficient quality and quantity services of the Istanbul Metropolitan Municipality in the area of mass transportation, house, infrastructure, culture, education, health and environment have been significantly blocking the potential externalities to be transferred into internalization process. In the study, some models have been proposed which some managerial measures and pricing policies being taken in a short periods will be able to make some possible improvements.