Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin Avrupa Birliği'ne üyeliği ve Kıbrıs sorunu
Membership of Greek Populated Southern Part of Cyprus to the European Union and Cyprus problem
  1. Tez No: 313349
  2. Yazar: FERAT KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN SAMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmada Güney Kıbrıs Rum Yönetiminin AB'ye üyelik süreci hem kronolojik açıdan hem de ilgili tarafların söz konusu üyelik sürecine bakışları çerçevesinde incelenmiş olup, aynı zamanda bu üyeliğin kronik bir hale dönüşmüş Kıbrıs sorununa etkis üzerinde durulmuştur. Belirtilen geniş kapsama temel oluşturması bakımından da öncelikle Kıbrıs'ın ve Kıbrıs sorununun tarihçesinden bahsedilmiştir. Böylelikle Türkiye'nin AB'ye üyelik sürecini etkileyen bu çok önemli uluslararası ilişkiler sorunu, ağırlıklı olarak Güney Kıbrıs Rum Yönetimi eksenli olmak üzere çok yönlü bir analize tabii tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, accession of Greek Populated Southern Part of Cyprus to the EU has been examined both the gaze framework of relevant parties and chronological point, at the same time this accession process, which has a chronic effect on the Cyprus problem, is being discussed. Basis as specified in terms of wide coverage, first mentioned the history of Cyprus and the Cyprus problem. Thus, the very important relations that affects the Turkey's accession process of EU, is mainly oriented by Greek Cypriot Administration, is subjected to a versatile analysis.