AB sürecinde Türkiye'nin Kıbrıs sorunu
Cyprus problem of Republic of Turkey during the course of accession of Turkey into European Union
- Tez No: 262266
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENK AYGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne (AB) kabulü, tam bağımsızlıktan ödün vermeden ve toprak bütünlüğü bozulmadan oluşabilir. Kıbrıs, her ne kadar bir Musul veya Hatay gibi Misak-ı Millî dâhilinde olmasa da, çok uzun bir dönem Kıbrıs'ta da Osmanlı hükmü sürmüştür. 1960'ta yani Barış Harekâtı'ndan on dört yıl evvel Kıbrıs Cumhuriyeti adı altında kurulan devleti, Yunan idaresi kendine çekmeye çalışmışsa da bunda başarı sağlayamamıştır. Türkiye garantör olarak müdahale etmiş ve Kıbrıslı Türklerin bağımsızlığında önemli rol oynamıştır. Fakat bu müdahale seneler sonra Türkiye'nin AB'ye tam üyeliği söz konusu olduğunda önüne engel olarak çıkarılmıştır. AB Türkiye'nin üye olması için Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ni (GKRY), Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) telaffuz edilmeden ?Kıbrıs? (Cyprus) olarak tanımasını istemektedir. Türkiye için Kıbrıs; tarihi, kültürel, stratejik açıdan vazgeçilmez bir öneme sahiptir. AB uyum kaidelerinde karşısına hep engel olarak çıkarılan Kıbrıs meselesi ve Türkiye'nin AB'ye kabulü tezde tartışılan esas sorunsaldır.
Özet (Çeviri)
Accession of Turkey to European Union may be executed without compromising from total independence and territorial integrity. Although Cyprus is not involved within the borders determined by the National Pact such as Mosul or Hatay were once, Ottoman Empire ruled Cyprus for a very long period of time. The Greek Government attempted to win the state founded under the name Republic of Cyprus in the year 1960, (fourteen years before the Turkish Military Operation into Cyprus) over however they failed to do that. Turkey occupied the island as the guarantor and they had the main role in the independence of Cypriot Turks. However years after this operation, when full accession of Turkey into European Union is under consideration, this became an obstacle. European Union demands Greek Populated Southern Cyprus to be recognized as ?Cyprus? without any reference to Turkish Republic of Northern Cyprus. Cyprus is of significant importance for Turkey in terms of its history, culture and strategy. The main issue which became an obstacle for Turkey in European Union accession regulations is Cyprus problem and accession of Turkey into European Union in this context is the matter of debate.