Ordu ve ilçelerindeki Türk Dönemi mimari eserleri
- Tez No: 313375
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN AYTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 277
Özet
Doğu Karadeniz bölgesinde yer alan, Ordu ve çevresinde XV. yy.'da kesin olarak başlayan Osmanlı cami mimari Osmanlı dönemiyle başlamıştır.Özellikle İslam mimarisinin önemli eserlerinden olan; cami, türbe, hamam, çeşme ve köprü Ordu'da görülen başlıca eserler arasındadır. Bizde çalışmamızda Türk dönemine ait mimari eserlerin tümü inceleyerek, o dönem özellikleri ile plan, mimari ve süsleme üsluplarıyla açıklamaya çalıştık.Yapılan çalışmada yöredeki yapılarda etkin bir mimari birliğin olduğu gözlenmiş ve genel itibariyle eserlerin çoğu, batılaşma dönemi ve yöresel mimari özellikleri ile ele alınmış olduğu saptanmıştır.Türk dönemin içerisinde zengin bir mimari yapılaşmaya sahip olan Ordu, Türk- İslam medeniyetinde baştan beri gördüğümüz ve Osmanlılarda da devam eden taşra tipini eserleri üzerinde barındırmasıyla da dikkat çekmektedir.Tez konumuzu oluşturan söz konusu yapıların özgün bir üslupta ve komşu sanat çevrelerini etkiler nitelikte olduğu soncuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Dates from 15th century the Turkish dominance in architecture can be seen very easily in Ordu and its surrounding which is situated in the eastern of blacksea region.Especially;some important Islamic architectural works, for example; mosques, tomb, Turkish bath, drinking fountain and bridge can be seen in Ordu. By examining all the Turkish architectural works of that period we have tried to explain the characteristics of their planning, architecture and decorating style.We observed in this study that there is a great similarity among the architectural works in Ordu and most of the works were affected by the western time and regional architectural characteristics.Ordu has got an effective and rich architectural work throughout the Turkish period, it has the country style in the buildings which can be seen easily throughout Turkish and Islamic civilization and Ottoman building style.In our thesis, it is resulted that those buildings have a peculiar style and this peculiar style has affected its neighbours strongly