Güzel sanatlar ve spor liselerindeki flüt eğitiminin öğrenci ve öğretmen görüşlerine göre değerlendirilmesi
Evaluation of flute education at high schools of fine arts and sport according to students and teachers point of views
- Tez No: 313399
- Danışmanlar: PROF. DR. NERGİZ ŞAKİRZADE SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırmada, Ege ve Akdeniz Bölgeleri'nde bulunan Güzel Sanatlar ve Spor Liseleri'nde öğrenim gören flüt öğrencilerinin ve bu kurumlarda görev yapmakta olan flüt öğretmenlerinin görüşleri alınarak flüt eğitiminin genel durumu betimlenmiş, elde edilen sonuçlar doğrultusunda flüt eğitiminin geliştirilmesine yönelik görüş ve öneriler ortaya konulmuştur.Araştırmada veriler, anket ve kaynak tarama yoluyla elde edilerek işlenmiş, betimsel istatistik yöntemler kullanılarak yorumlanmıştır.Araştırmada, öğrencilerin ve öğretmenlerin taşıdıkları belli özellikler, öğretmen ve öğrencilerin flüt eğitimine, flüt eğitiminde kullanılan metotlara, flüt eğitiminde karşılaşılan güçlüklere ilişkin görüşleri ve flüt eğitiminin geliştirilmesine yönelik önerileri ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, general situation of flute education is described based on opinions of students, who study flute, and flute teachers of Art and Sports School which are located in Aegean and Mediterranean Regions. As a result of these obtained results, concepts and suggestions are displayed in order to enhance flute education.The data of this research is collected through surveys and source skimming; and processed with statistical methodology.This research states certain characteristics of both students and teachers; and their opinions about flute education, methods that are used in flute education, and inconvenience of flute education. Moreover, propositions of these students and teachers for improving flute education are displayed.