Lise öğrencilerinin müzik dinleme yönelimleri ve duygu durumlarının incelenmesi (Kastamonu örneği)
Examination of high school students' music listening tendencies and emotional state (Kastamonu example)
  1. Tez No: 968918
  2. Yazar: MİHRİCAN UÇAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN ÖZGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, lise öğrencilerinin müzik dinleme yönelimleri ve duygu durumlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada yöntem olarak nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın evreni, 2024-2025 eğitim-öğretim yılında Kastamonu ilinde yer alan farklı lise türlerinde (Anadolu Liseleri, Fen Liseleri, İmam Hatip Liseleri ve Teknik Liseler) eğitim gören öğrencilerden oluşmaktadır. Çalışmanın örneklem grubunu Kastamonu ilindeki belirli liseler (Göl Anadolu Lisesi, Kastamonu Fen Lisesi, Kastamonu Orhan Şaik Gökyay Güzel Sanatlar Lisesi, 15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesi, Abdurrahmanpaşa Lisesi, Kastamonu Spor Lisesi, Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi, Mesleki ve Teknik Liselerinde 9,10,11 ve 12.sınıf düzeyinde öğrenim gören 752 öğrenciden oluşmaktadır. Veriler Anket kullanılarak elde edilmiştir. Verilerin analizinde Frekans ve yüzde dağılımları, Çapraz tablolar ve Ki Kare Testi kullanılmıştır. Verilerin analizinde elde edilen bulgulara göre öğrencilerin müzik dinlerken tercih ettikleri araç telefon olmuştur. Araştırmada, lise öğrencilerinin müzik tercihlerinin cinsiyet ve okul türü gibi demografik özelliklerle ilişkili olduğu bulunmuştur. Öğrencilerin en çok tercih ettiği müzik türü Türkçe Pop-Rock iken, cinsiyet bazında kadın öğrencilerin genellikle Yabancı Pop-Rock ve Türkçe Pop-Rock türlerini tercih ettiği, erkek öğrencilerin ise Türkçe Pop-Rock, Türk Rap-Hip Hop ve Arabesk-Fantezi müziklerine yöneldiği tespit edilmiştir. Ayrıca, öğrencilerin müzik dinleme sıklıkları ile cinsiyet ve okul türü arasında belirgin farklılıklar tespit edilmiştir. Özellikle, Güzel Sanatlar Liseleri'nde müzik dinleme sıklığının en yüksek olan okul türü olarak tespit edilmiştir. Öğrencilerin yaşadıkları duygulara bağlı olarak müzik tercihleri değişmektedir; eğlence, mutluluk, korku, şaşkınlık, sevgi ve öfke gibi duygular sırasında en çok tercih edilen müzik türü Türkçe Pop-Rock iken, üzüntü anlarında ise Arabesk-Fantezi müziği olmuştur. Araştırmanın sonucunda bu alana ilişkin gelecekte yapılacak çalışmalara çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the music listening orientations and emotional states of high school students. A quantitative research design was employed in this study. The population of the research consists of students enrolled in various types of high schools—namely Anatolian High Schools, Science High Schools, İmam Hatip High Schools, and Technical High Schools—located in the province Kastamonu during the 2024–2025 academic year. The sample group comprises 752 students attending 9th through 12th grades in selected high schools within the province, including Göl Anatolian High School, Kastamonu Science High School, Kastamonu Orhan Şaik Gökyay Fine Arts High School, 15 Temmuz Şehitler Anatolian High School, Abdurrahmanpaşa High School, Kastamonu Sports High School, Girls' Anatolian Imam Hatip High School, and various Vocational and Technical High Schools. Data collection was carried out through a structured questionnaire. In the analysis of the data, frequency and percentage distributions, cross-tabulations, and the Chi-Square Test were utilized. The findings indicate that the most commonly used device for music listening among students is the mobile phone. Moreover, students music preferences were found to be associated with demographic variables such as gender and school type. Turkish Pop-Rock emerged as the most preferred genre overall. Gender-specific preferences showed that female students predominantly favored Foreign Pop-Rock and Turkish Pop-Rock, whereas male students leaned toward Turkish Pop-Rock, Turkish Rap-Hip Hop, and Arabesque-Fantasy genres. The study also revealed significant differences between music listening frequency and both gender and school type. In particular, Fine Arts High School students exhibited the highest frequency of music listening. It was further determined that students' music preferences varied according to their emotional states. While Turkish Pop-Rock was the preferred genre during emotional states such as joy, happiness, fear, surprise, love, and anger, Arabesque-Fantasy music was favored in moments of sadness. In conclusion, the study provides several recommendations for future research in this field.