Mardin'deki Osmanlı Dönemi mimari yapılarında taş süsleme
Stone ornamentation of architectural buildings in the Ottoman Period in Mardin
  1. Tez No: 313409
  2. Yazar: GÜLNAZ GÜZEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT NURİ KILAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 275
Özet
Tarih boyunca kültürel bir kavşak olma kimliği ile farklı din ve etnik kökenli insanların barış, kardeşlik ve toplumsal uzlaşma ile bir arada yaşadıkları bir kent olan Mardin; benzerlerine az rastlanır bir kültür ve tarih mirasına sahiptir.Mardin'de İslam dönemi mimari süsleme anlayışı uzun bir sürece uygulanan sanat gelenekleriyle birlikte Hıristiyanlığın bölgedeki varlığıyla daha zengin bir hal almıştır.Bölgenin geleneksel yapı malzemesi olan ve kolay işlenebilen sarı kalker taşı, Mardin yapılarındaki mimari süslemede, tarih boyunca süre gelen geleneği devam ettirerek Osmanlı Döneminde de kullanılan malzeme olarak yerini almıştır.Mimaride plastik süslemede geometrik, bitkisel sonsuzluk anlayışı içinde simetrik ve uyum içinde taşa işlenmiştir. Mimaride kullanılan bir diğer süsleme türü olan figüratif süsleme yer yer yalnız çoğu zaman ise bitkisel süslemeler arasında farklı bir kompozisyon oluşturarak kullanılmıştır. Mimaride mukarnas, kemer, silme, sütunce gibi yapısal elemanlara da süsleme niteliği kazandırılmasıyla cephelere hareket kazandırılmıştır.Mimari süsleme alanında motifleri ve kompozisyonları ile klasik bir İslam üslubu geliştiren Artuklu dönemini takip eden Osmanlı Döneminde, özellikle sivil mimari olmak üzere bölgedeki en güzel örnekleri teşkil etmektedir.Anadolu'nun tarihi kentleri içinde önde gelen Mardin bütün olumsuz şartlara rağmen etkileyici görünümünü korumaya ve kentin tarihini ve kültürünü yansıtmaya devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
Identity Yakubi Chaldean Syriac Nestorian and Armenian Yezidi religion and ethnic origin, different people, such as peace, brotherhood and social reconciliation in conjunction with their city of Mardin, a cultural and historical heritage, has a similar race.As long as the period of Islamic architectural decoration applied to the understanding of Mardin, a long tradition of art has become richer with the presence of Christianity in the region becoming a cultural crossroads throughout history with the Muslim Christian Jewish.Region's traditional building material, and easily workable stone yellow limestone, the structures of architectural decoration in Mardin, throughout history, while maintaining the tradition has been replaced as the material used in the Ottoman Period.Plastic decoration in architecture geometric, symmetrical and in harmony in a spirit stone embroidered floral eternity. Another type of decoration used in architecture is often the only place in the figurative decoration of floral decorations by creating a different composition were used. Architecture muqarnas, arch, obliteration, engaged column capitals carrying, structural elements, such as adding a decorative nature of the fronts move participated.A classic in the field of ornamental motifs and compositions of the Islamic architectural style developed with Artuqid following the Ottoman period, particularly in the region, including the most beautiful examples of civil architecture poses.Historical cities of Anatolia, Mardin, leading in all the negative conditions, despite the impressive view of the city to maintain and continue to reflect the history and culture.