İlköğretim öğrencilerinin SBS başarılarının bazı değişkenlere göre incelenmesi
The study on achievements of primary school students with regard to some variablies
- Tez No: 313408
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM GÖKDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Türkiye'deki ilköğretim kademesinde çeşitli nedenlerden dolayı üç farklı uygulama gerçekleşmektedir. Taşımalı, yatılı ve normal ilköğretim uygulaması biçimdeki bu yapıların akademik başarıya ne derece katkı sunduğu bir bilinmezdir. Ancak, akademik başarıyı etkileyen değişkenlerin sadece ilköğretimin uygulanma biçiminden öte farklı değişkenlerden de etkilendiği açıktır.İlköğretimden ortaöğretime geçişte Türkiye'de merkezi olarak gerçekleştirilen Seviye Belirleme Sınavı (SBS), ilköğretim öğrencilerinin akademik başarılarını ortaya koyma yanında illerin başarı düzeylerine ilişkin fikir vermesi açısından önemsenmekte, hatta bir ölçüt olarak değerlendirilmektedir. Van ili 2009 yılı SBS sonuçlarına göre başarı sıralamasında Türkiye'deki 81 il arasında 73. sıradadır. Gürpınar ilçesi ise Van ili ilçeler sıralamasında SBS başarısında 12 ilçe arasında 11. sıradadır. Van İli Gürpınar ilçesinin başarı düzeyindeki belirgin düşüklüğün, ilköğretim ikinci kademe düzeyinde öğrenim gören öğrencilerin SBS başarılarını etkileyen değişkenlerin belirlenmesi, öğrenci başarısını etkileyen değişkenlerin ortaya konulması ve daha iyi anlaşılması bakımından gerekli olmaktadır. Bu temel soruna ilişkin durumun betimlenmesi araştırmada temel problem edinilmiştir.Araştırmanın çalışma evrenini 2009?2010 eğitim-öğretim yılında, Van ilinin Gürpınar ilçesindeki 8 yıllık ilköğretim uygulamasına giren normal, taşımalı ve yatılı ilköğretim okullarında öğrenim gören ve SBS'ye katılmış olan öğrenciler oluşturmaktadır. Üç ilköğretim uygulaması kapsamında 7.ve 8. sınıf düzeyinde öğrenim gören ve SBS'ye katılan 393 öğrenci araştırma kapsamına alınmıştır. Ancak eksik, hatalı doldurma vb nedenlerle 379 anket işleme alınmıştır. Ulaşılan verilerin normal dağılım göstermemesi nedeniyle non-parametirk testlerden Kruskal-Wallis H Testi ve çözümlenmesinde Mann-Whitney U Testinden yararlanılmıştır. Dağılımların belirlenmesinde ise frekans (f) ve Yüzde (%) kullanılmıştır.Araştırma sonucunda normal öğretim uygulamasına katılan öğrencilerin taşımalı ve yatılı öğrenim gören öğrencilere göre daha başarılı oldukları sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmada kız öğrencilerin daha başarılı oldukları ulaşılan bir diğer sonuçtur. Yaş akademik başarıda önemli bir değişken olup 15 ve üstü yaş grubunun daha başarılı olduğu belirlenmiştir. Öğrenim görülen sınıf aşından 8. Sınıfların 7. Sınıflar göre daha başarılı oldukları; baba eğitim düzeyine bağlı olarak akademik başarının da arttığı, öğrenim görülmek istenen okul türleri arasında Türkiye'de en başarılı okullar olarak biline Fen Lisesine gitme ideali olan öğrencilerin diğer lise türü tercihi olanlara göre daha başarılı oldukları sonucu elde edilmiştir. Öğrencilerin ders dışı öğrenimlerini desteklemek amacıyla almış oldukları destek biçimleri de başarıda etkilidir. Özellikle sivil toplum örgütlerinin hazırlamış oldukları kurslar ve özel ders alam biçiminde destek alan öğrencilerin daha başarılı oldukları belirlenmiştir. Diğer taraftan okunan kitap sayısına paralel olarak başarı puanında da artış olduğu artış olduğu görülmüştür. Ailenin verdiği ceza türü arasında ?azarlama?nın da akademik başarı üzerinde etkili olan bir diğer bağımsız değişkendir. Öğrencilerden okul öncesi eğitim alanların akademik başarılarının daha yüksek olması ulaşılan diğer önemli bir sonuçtur. Diğer taraftan, anne eğitim düzeyi, kardeş sayısı ve okulda düzenlenen sosyal etkinlikler katılım düzeyi bağımsız değişkenlerinin akademik başarıda bir değişim oluşturmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
At primary education level in Turkey, three different applications take place because of several reasons. To which extent-these structures, in the forms of transportational, boarding and normal primary education, applications, contribute to academic success is an unknown fact. However it is obvious that the variables affecting academic success have been affected by not only the application form of primary education but also different kinds of variables.Level Determination Exam (LDE), executed centrally in Turkey within the framework of a system of passing to secondary education from primary education, have been given importance due to the fact that LDE results' giving hints on success levels of provinces in addition to exposing the academic success of primary school students, even it has been evaluated as a criterion. According to 2009 LDE results, the province of Van ranked 73th among 81 provinces in Turkey. The county of Gürpınar ranked 11th among 12 counties in the province of Van. Comprehending the reasons of distinctive law level of success of the county of Gürpınar and determinig the variables affecting LDE success of second level of primary school students have been necessary to expose and comprehend the variables affecting the student success. The description of the situation stated above has been taken as a fundamental problem in this research.The research population consisted of students attending to LDE exam and studying at normal, transportatianal and boarding primary schools within the application of 8 year primary education in the county of Gürpınar in the province of Van in the school year of 2009-2010. 393 students studying at 7 and 8 grades and attending to LDE exam have been taken into the sample of research. However 379 questionnaires have been processed because of incomplete, wrong, etc. fillings. Nonparametric Kruskal-Wallis H Test and Mann-Whitney U Test have been used to analyse the data gathered. since the data gathered did not show normal distribution. frequencies (i) and percent (%) have been used to determine the distribution of the statistical data.According to the results of the research the students attending to the normal primary school application are more successful than the students attending to the transportational and the boarding prımary school application. Female students' being more successful than male students is anather result obtained in the research. Age ise a significiant variable in academic success and that the group consisting of students aged 15 and above is more successfull has been determined. It has been revealed that 8 graders are more successfull than 7 graders in terms of grades of students. Academic success increases in accardance with the increase at paternal edueation level. The students having an ideal to attend Science High Schools known as the most succesfull schools among the secondary school types preferred by the students to be studied are more successfull than than the students having an ideal to attend another type of secondary school. Support forms that the students having applied to support their instruction out of classroom are effective at academic suecess. That the students supported by the courses prepared by Non Governmental Organizations and supplementary courses are more suceessfull has been determined. On the other hand it has been revealed that the increase at the success level is dependent upon the increase at the number of the books to be read by the students. Scolding, among punishment types executed by the family, has significant effect on academic success. That the students having attended to pre-school education have higher succes levels is another important result obtained at the end of the research. On the other hand it has been exposed that variables as maternal education level, number of brothers and sisters, attendance to the social activities at school have no significant effect on academic success .