3T MRI tarayıcıda Ag/AgCl elektrotların ısınma etkisi üzerine MR termografi ve benzetim çalışması
MR thermography and simulation study on the heating effects of the Ag/AgCl electrodes in a 3T MRI scanner
- Tez No: 313467
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENGİZ AKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada amaç, EEG/fMRI'de kullanılan fantom üzerine yerleştirilmiş iki farklı tip Ag/AgCl elektrotların (ilki 1,5mm-sıkıştırılabilir güvenlik soketi ve 150cm uzun ömürlü kablolu B10-S-150 Ag/AgCl sintere edilmiş halka elektrot ve ikincisi, 100cm light-duty leadwire ve 1,5mm-touchproof güvenlik soketi ve sensöre yakın noktada 5 kOhm değerinde direnç bulunan B12-LS-100 Ag/AgCl sintere edilmiş FE-elektrot) ısınma etkilerinin incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda önce FDTD programı (XFDTD, REMCOM Co., State College, PA) ile fantomda soğrulan güç hesaplanmıştır. Daha sonra 3T Siemens Trio (Erlangen, Germany) MRI cihazında EPI (ep2d_seg/ ep_seg_fid) sekansında 60 dakika taranmış ve elde edilen görüntülerden fantomdaki sıcaklık değişimi hesaplanmıştır. İstatistiksel olarak bu sonuçlar karşılaştırılmış ve sonucunda Ag/AgCl sintere edilmiş pin elektrotun (B12-LS-100) EEG/fMRI'de kullanılmasının daha iyi olduğu ve daha az ısınmaya yol açacağı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is investigate the heating effects on the two different types of Ag/AgCl electrodes (the first B10-S-150 Ag/AgCl sintered ring electrode with 1,5mm-touchproof safety socket and 150cm heavy-duty lead wire and the second, B12-LS-100 Ag/AgCl sintered FE-electrode with 100cm light-duty lead wire and 1,5mm-touchproof safety socket with 5 k ? resistor near sensor) mounted on the surface of the phantom, used in EEG/fMRI. For this purpose, firstly RF deposited power has been simulated using FDTD method (XFDTD, REMCOM Co., State College, PA). Then, phantom scanned in 3T Siemens Trio (Erlangen, Germany) MRI scanner with EPI (ep2d_seg/ ep_seg_fid) sequence for 60 minute and temperature change has been calculated using obtained images. These results are compared statistically and it is obtained that Ag/AgCl Pin electrode (B12-LS-100) is better to be use in EEG/fMRI for reducing temperature increase.