Concurrent design of energy management and vehicle stability control algorithms for a parallel hybrid vehicle using dynamic programming
Paralel hibrid araçlar için enerji yönetimi ve araç denge kontrolcü algoritmalarının eş zamanlı olarak dinamik programlama yardımıyla tasarlanması
- Tez No: 313485
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. MELİH ÇAKMAKCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Paralel hibrid araçların kontrolcülerinin eş zamanlı tasarlanması üzerine çalışılmıştır. Çalışmamız esas olarak, geleneksel olarak ayrı ele alınan enerji yönetimi ve araç denge kontrolcü algoritmalarının eş zamanlı olarak tasarlanması üzerine yoğunlaşmıştır. Optimum sonuçlar dinamik programlamakullanılarak önceden belirlenen sürüş çevrimlerinde elde edilmiştir. Bu sonuçların analiz edilmesiyle gerçek araç kontrolcülerine uygulanabilecek kurala dayalı kontrolcüler tasarlanmıştır. Kontrolcüler, araç için istenen batarya şarj durumu ve araç tekerleği kaymasını hesaplamakta ve hesaplanan bu değerler ile gerçek batarya şarj durumu ve araç tekerleği kayma değerlerini kullanarak alt sistem kontrolcülerini gözetmektedir. Kontrol stratejimizin hedefi, araç yakıttüketimi ve araç tekerleği kayma değerlerinin minimize edilmesi olarak belirlenmiştir. Kontrol problemleri ayrı olarak da çözülmüş olup eş zamanlı olarak çözülen kontrolcü ile karşılaştırma yapılmıştır. Elde ettiğimiz sonuçlar eş zamanlıkontrolcüler yaklaşımının daha iyi hibrid araçların tasarlanmasında faydalar sağlayabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Concurrent design of controllers for a vehicle equipped with a parallel hybrid powertrain is studied. Our work focuses on simultaneously solving two automotive control problems, energy management and vehicle stability, which are traditionally considered separately. The optimal actions for the controllersare obtained by applying dynamic programming using pre-determined drive cycles. By analyzing these actions rule-based controllers are designed so that the results can be implemented on real vehicle controllers. These control algorithms calculate the desired values for the state-of-charge and the wheel slip for the vehicle and this information together with the actual data are used to supervise the subsystem controllers. Our control strategy is based on minimizing the fuel consumption and the wheel slip concurrently. The controller design problems are solved separately also and compared to the concurrent solution. Results show that promising benefits can be obtained from the concurrent approach for designing hybrid vehicles which display better fuel economy and vehicle stability.