An improved spring embedder layout algorithm for compound graphs
İyileştirilmiş bir bileşik çizge yerleştirme algoritması
  1. Tez No: 313495
  2. Yazar: ALPER KARAÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR DOĞRUSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Etkileşimli çizge düzenleme, bilgi görselleştirme sistemlerinde önemli bir rol oynamaktadır. Eldeki verinin kaliteli analizini yapmak için otomatikleştirilmiş yerleşim hesaplaması yapmak gerekmektedir. Basit çizgelerin otomatik yerleşiminin yapılmasına ilişkin bir çok çalışma yapılmıştır. Genellikle bu basit çizgelerde köşeler iki ya da üç boyutlu düzlemde nokta, kenarlar da bu noktaları bağlayan doğru ya da eğriler olarak gösterilmektedir. Ancak, ilişkisel veriler, genellikle hiyerarşik veya kümelenmiş olarak organize edilmektedirler. CoSE ile, kuvvet yönelimli yerleşim şemasına dayalı bir bileşik çizge yerleştirme algoritması sunulmaktadır. CoSE ile birlikte yönsüz, birbirinden farklı büyüklükte köşelere sahip bileşik çizgelerin yerleşimi sağlanmaktadır.Kullanıcı memnuniyetini sağlamak için çizge yerleştirme işinin kısa sürede tamamlanması ve çizgenin göze hoş gelen bir biçimde ekranda yer alması gerekmetedir. Hem performans hem de görsel kalitenin iyileştrilmesi amacıyla sunulan bir çok metod bulunmaktadır. Bu tez çalışmasında CoSE'nin görsel kalitesiningeliştirilmesi amacıyla çok seviyeli ölçeklendirme stratejisini adapte ettik. Ayrıca, çalışma zamanının iyileştirilmesi için de Fruchterman ve Reingold'un kareleme yöntemi ile grafik işleme ünitesi (GPU) üzerinde eş-zamanlı programlama stratejisini CoSE'ye uyguladık. Ek olarak, yay sabiti, serinleme faktörü ve benzeri parametrelerin ayarlanması işini de fiziksel sistemin davranışını önemli ölçüde etkilediği için dikkate aldık. Yaptığımız deneyler gösterdi ki, parametre ayarlamaları ve yukarıda bahsedilen metodların adaptasyonu ile birlikte CoSE algoritmasınınçalışma süresi önemli ölçüde azalırken, sonuç çizgelerin görsel kalitesi ise önemli miktarda iyileştirildi.
Özet (Çeviri)
Interactive graph editing plays an important role in information visualization systems. For qualified analysis of the given data, an automated layout calculation is needed. There have been numerous results published about automatic layout of simple graphs, where the vertices are depicted as points in a 2D or 3D plane and edges as straight lines connecting those points. But simple graphs are insufficient to cover most real life information. Relational information is often clustered or hierarchically organized into groups or nested structures. Compound spring embedder (CoSE) of Chisio project is a layout algorithm based on a force-directed layout scheme for undirected, non-uniform node sized compound graphs.In order to satisfy the end-user, layout calculation process has to finish fast, and the resulting layout should be eye pleasing. Therefore, several methods were developed for improving both running time and the visual quality of the layout. With the purpose of improving the visual quality of CoSE, we adapted a multi-level scaling strategy. For improving the performance of the CoSE, the grid-variant algorithm proposed by Fruchterman and Reingold and parallel force calculation strategy by using graphics processing unit (GPU) were also adopted. Additionally, tuning of the parameters like spring constant and cooling factor were considered, as they affect the behavior of the physical system dramatically. Our experiments show that after some tuning and adaptation of the methods above, running time decreased and the visual quality of the layout improved significantly.