A compound graph layout algorithm with support for ports
Bağlantı kısıtlarını destekleyen bileşik çizge yerleştirme algoritması
  1. Tez No: 649358
  2. Yazar: ALİHAN OKKA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR DOĞRUSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bilgi görselleştirme, soyut verileri estetik açıdan hoş ve görsel açıdan anlaşılması kolay olarak temsil etmeyi amaçlayan bir çalışma alanıdır. Görsel tasvirler ile insan kognisyonuyla sınırlı kavranılan içerikleri keşfedip pekiştirmek için çeşitli yaklaşımlar ve standartlar oluşturulmuştur. Karmaşık sistemler ve süreçler metin olarak açıklamak zor olduğu için genellikle çizge olarak modellenir. Bir görselleştirme türü olan çizge çizimi, çizgelerin geometrik temsillerini oluşturan kavramları ele alır. Çizgeleri görselleştirmek için otomatik yerleştirme algoritmaları tasarlamaya yönelik birçok araştırma vardır. Fakat sınırlı sayıda çalışma, kenar uçlarının köşelere bağlandığı spesifik noktalar olan bağlantı noktalarını kullanır. Verilerdeki iç içe soyutlama seviyeleri için kullanılan bileşik çizgeler üzerindeki bağlantı noktası kısıtlarını destekleyen CoSEP adlı yeni bir otomatik yerleştirme algoritması öneriyoruz. CoSEP algoritması, güce dayalı bir algoritma olan Compound Spring Embedder'ı (CoSE) baz almaktadır. Mevcut fiziksel modelin üzerine ek olarak sezgisel yöntemler ve kuvvet türleri tanıtılmıştır. CoSE'nin yerleştirme yapısının temel olarak kullanılması, CoSEP'in tek tip olmayan köşe boyutlarını, isteğe bağlı iç içelik seviyesi, gelişigüzel iç içe yerleştirme düzeylerini ve birden fazla iç içe geçmiş seviyelerine yayılabilen çizgeler arası kenarların üstünden gelmesini sağlar. Deneylerimiz CoSEP'in, genel kabul görmüş çizge kriterlerine göre bağlantı noktası kısıtı olan bileşik çizgelerin yerleştirme kalitesini önemli ölçüde artırdığını, aynı zamanda küçük ve orta büyüklü çizgeler için etkileşimli uygulamalarda kullanıma uygun, en fazla birkaç saniyede çalıştığını göstermektedir. CoSEP algoritması JavaScript'te Cytoscape.js uzantısı olarak uygulanmıştır ve bir demo ile birlikte kaynaklar ilgili GitHub deposunda mevcuttur.
Özet (Çeviri)
Information visualization is a field of study that aims to represent abstract data in an aesthetically pleasing and easy to comprehend visual manner. Various approaches and standards have been created to reinforce the discovery of unstructured insights that are limited to human cognition via visual depictions. Complex systems and processes are often modelled as graphs since it would be difficult to describe in text. A type of visualization, graph drawing, addresses the notion of creating geometric representations of graphs. There are plentiful research directed to designing automatic layout algorithms for visualizing graphs. Nevertheless, a limited number of studies utilize ports, which are dedicated connection points on the locations where edge ends link to their incident nodes. We propose a new automatic layout algorithm named CoSEP supporting port constraints on compound nodes used for nested levels of abstractions in data.The CoSEP algorithm is based on a force-directed algorithm, Compound Spring Embedder (CoSE). Additional heuristics and force types are introduced on top of existing physical model. Using CoSE's layout structure as a baseline enables CoSEP to handle non-uniform node sizes, arbitrary levels of nesting, and inter-graph edges that may span multiple levels of nesting. Our experiments show that CoSEP significantly improves the quality of the layouts for compound graphs with port constraints with respect to commonly accepted graph drawing criteria, while running in at most a few seconds, suitable for use in interactive applications for small to medium sized graphs. The CoSEP algorithm is implemented in JavaScript as a Cytoscape.js extension, and the sources along with a demo are available on the associated GitHub repository.