Matematik öğretmen adaylarının ölçme değerlendirme becerilerinin gelişiminin incelenmesi: Bir öğretim deneyi
An analysis of the development of assessment skills of preservice mathematics teachers: A teaching experiment
- Tez No: 931831
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KAÇAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 520
Özet
Bu araştırmanın amacı, matematik öğretmenliği programının son sınıfında öğrenim gören öğretmen adaylarının mevcut ölçme ve değerlendirme bilgi düzeylerini ve bu alana yönelik tutumlarını belirlemek; öğretmenlik uygulaması dersiyle eş zamanlı yürütülen, geleneksel ve tamamlayıcı ölçme yaklaşımlarını içeren bir öğretim sürecinin, adayların bilgi düzeylerine ve ölçme değerlendirme aracı geliştirme becerilerine etkisini incelemektir. Ayrıca araştırmada, adayların ölçme araçları seçimine nasıl karar verdikleri, öğretim sürecine dair temel bileşenlere ve uygulamaya yönelik görüşleri de değerlendirilmiştir. Araştırma, eşzamanlı desenlenmiş gömülü karma yöntem deseni kullanılarak yürütülmüştür. Nitel boyutta öğretim deneyi temel alınırken, nicel veriler destekleyici amaçla kullanılmıştır. Karadeniz Bölgesi'nde yer alan bir devlet üniversitesinin ilköğretim matematik öğretmenliği programında öğrenim gören sekiz son sınıf öğrencisi, 2020–2021 eğitim-öğretim yılının güz ve bahar dönemlerinde çalışmaya katılmıştır. Araştırma verileri; ön ve son görüşmeler, açık uçlu sorulardan oluşan form ve öğretmen adaylarının geliştirdiği ölçme değerlendirme araçlarından elde edilmiştir. Öğretim süreci boyunca tutulan araştırmacı notları ise, elde edilen nitel verilerin yorumlanmasında destekleyici nitel bir kaynak olarak kullanılmıştır. Nitel veriler içerik ve betimsel analizle, nicel veriler ise Wilcoxon işaretli sıralar testiyle analiz edilmiş; bulgular frekans tabloları ve grafiklerle desteklenerek sunulmuştur. Araştırma sonuçları, öğretmen adaylarının ölçme ve değerlendirme alanını önemli gördüklerini ancak bu alanda kendilerini yeterli hissetmediklerini göstermektedir. Tamamlayıcı ölçme yaklaşımlarına yönelik bilgilerinin yüzeysel olduğu belirlenmiştir. Öğretmenlik uygulamasıyla eş zamanlı yürütülen öğretim sürecinin, adayların ölçme aracı geliştirme becerilerini desteklediği; süreç sonunda adayların geleneksel ve tamamlayıcı yaklaşımlar arasında esnek geçişler yapabildikleri gözlenmiştir. Ayrıca, öğretim süreci sonrasında ölçme değerlendirme okuryazarlığı düzeylerinde artış olduğu ve bu alana yönelik tutumlarında olumlu bir değişim yaşandığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the current knowledge levels and attitudes of preservice mathematics teachers enrolled in the final year of a teacher education program regarding assessment. It also investigates the effects of an assessment instruction process—designed in alignment with both traditional and complementary approaches (often referred to as alternative assessment) and conducted concurrently with a teaching internship—on their knowledge levels and skills in developing assessment tools. Additionally, the study explores how preservice teachers select assessment tools, the core components of the instructional process, and their perspectives on the implementation. The study was conducted using an embedded mixed methods design, where the qualitative teaching experiment served as the primary method and quantitative data were used for supportive purposes. Eight final-year preservice mathematics teachers studying at a state university in the Black Sea Region participated in the research during the fall and spring semesters of the 2020–2021 academic year. Data were collected through pre- and post-interviews, open-ended question forms, and the assessment tools developed by the participants. Researcher notes taken throughout the instructional process were used as a supportive source in interpreting the qualitative findings. The qualitative data were analyzed through content and descriptive analysis, while the quantitative data were analyzed using the Wilcoxon signed-rank test. The results were presented with the support of frequency tables and visual graphics. The findings indicate that preservice mathematics teachers consider assessment important, but they feel insufficiently competent in this field. Their knowledge of complementary assessment approaches was found to be superficial. The instructional process conducted in parallel with the teaching practicum supported the development of their skills in designing assessment tools. By the end of the process, participants were able to flexibly switch between traditional and alternative (complementary) approaches and adapt the tools they created appropriately. The instructional process also improved their assessment literacy and positively influenced their attitudes toward assessment.