A tool framework for developing context-sensitive user assistance systems using model-driven aspect weaving
Model-güdümlü ilgi dokuma kullanarak içerik-duyarlı kullanıcı yardımı sistemleri geliştirmek için bir yazılım çerçevesi
- Tez No: 313505
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEDİR TEKİNERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Kullanıcı yardımı sistemleri, yazılım ürünü kullanıcılarına kılavuzluk ederler. Kullanıcılara görevleri boyunca yardım ederek, başarılı bir kullanıcı deneyimini garantilemeye çalışırlar. Eskiden, en çok kullanılan kullanıcı yardımı araçları, çevrimdışı kullanma talimatı dokümanlarıydı. Bu dokümanlar bağlı oldukları sistemden tamamen bağımsız basılı şekilde bulunuyordu. Bu konuda son zamanlarda yükseliş gösteren eğilim ise, yardımın sağlanmasını otomatize eden teknolojiler kullanmaktır. Gömülü kullanıcı yardımı, eğitici ve kavramsal bilgiler içeren ve kullanıcı arayüzlerinde görülen bir yardım tipidir. Bu tip kullanıcı yardımında, yardım başlıkları, alan etiketleri ve sayfa açıklamaları en çok görülen çözüm yöntemleridir.Bu çalışmanın genel amacı, kullanıcı yardımı alanındaki en gelişkin teknolojileri ortaya çıkararak, bunların sonuçlarına bağlı bir yazılım çerçevesi geliştirmektir. Bu doğrultuda, otomatize kullanıcı yardımı ve gömülü kullanıcı yardımı alanlarının ikisi için de ayrı bir sistematik literatür incelemesi yapılmıştır. Araştırma bulguları, literatürde yayınlanmış detaylı çalışmalara paralel bir şekilde sunularak, bu konuda çok çeşitli çözüm yöntemlerinin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Sistematik literatür incelemeleri, belirli araştırma stratejilerine dayalı yüzlerce farklı çalışmayı, çok aşamalı bir yayın seçme sürecine tabi tutmaktadır. Şu ana kadar kullanıcı yardımı sistemlerinin durumunu sistematik bir şekilde ele alan bir çalışma yapılmadığı için, bu çalışma güncel akımları göz önüne sererek, öncü değerde bir içerik sunmaktadır.Sistematik literatür incelemelerinin ve yardım yaratma araçları üzerinde yaptığımız bir diğer araştırmanın sonuçlarını analiz ettiğimizde, genellenmiş içerik-duyarlı kullanıcı yardımı sunan çözümlerin eksikliği ortaya çıkmıştır. Ayrıca yöntem, algoritma ve araçların kullanımı oldukça dağınıktır. Biz bu çalışmada, aslında hiç de kolay olmayan ve muhtelif zorluklar içeren, gömülü içerik-duyarlı kullanıcı yardımı sistemleri geliştirmeyi amaçladık. Ne yazık ki kullanıcı yardımı işleri, tek modüller içinde kolaylıkla lokalize edilemezler ve bu şekilde birden fazla modülü enine kesmeye eğimlidirler. Her münferit uygulamaya özel kullanıcı yardımı geliştirmek zahmetli olduğu için, kullanıcı yardımı araçlarının farklı uygulamalarda yeniden kullanılabilir olması gerekmektedir. Sonuç olarak, içerik-duyarlı kullanıcı yardımı geliştirmenin önündeki engeller, bu amaca yönelik bir araçlar çerçevesi fikrini beraberinde getirmiştir. Biz bu konulara çözüm yaratmak amacıyla, birden çok uygulamada içerik-duyarlı gömülü kullanıcı yardımı sunmak için kullanılabilen ve ilgiye-yönelik bir araçlar çerçevesi olan Assistant-Pro'yu geliştirdik. Bu çerçeve, süreç modeli tanımlamak, süreç adımlarına ilişkin yardım içeriğini tanımlamak ve yardım gerektiren hedef uygulamada yardım içeriğini modularize etmeye ve dokumaya imkan veren araçlar sunmaktadır. Bu araçlar çerçevesi orijinal olarak, büyük bir savuna sanayii firması olan Aselsan'ın kapsamında geliştirilmiş ve doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
User assistance systems act as a guide for the users of software products. These systems aim to guarantee a successful user experience by helping in performing tasks. Early on, off-line user manuals were mostly the mediums of user assistance,and technically, they were independent of the systems they belong to. The upward trend in user assistance systems is that the provision of assistance is automated through some attached mechanisms to the software systems. There have been numerous proposals introducing fresh and novel methods for the purpose of automated user assistance. Specically, embedded user assistance consists of instructional or conceptual information that appears within a software application window. It includes embedded help that appear within the application, field labels, and page overviews.The overall objective of this thesis is to reveal the state of the art advances in user assistance systems, and to propose a tool framework for developing context-sensitive user assistance systems. Firstly, we conducted two systematic literature reviews for both automated and embedded user assistance systems. The systematic literature reviews are required for acquiring solid background on embedded user assistance systems as well as for exploring the main obstacles to automated user assistance systems. The research findings are presented in parallel with the work published in the literature, and we aim at revealing a variety of techniques used for automated and embedded user assistance. The systematic reviews are conducted by a multiphase study selection process under a lot of articles obtained by dedicated search strategies. Since there has been no study to systematically undertake the state of user assistance systems, our work has a pioneering value of contents providing a road-map of current trends for further researchers in the field of user assistance.Having analyzed the results of systematic reviews, we conducted a survey of help authoring tools that revealed the lack of generalized context-sensitive user assistance solutions. Also, the utilization of methods, algorithms and tools differs from domain to domain, being rather scattered. We aimed at developingembedded context-sensitive user assistance systems, which is not trivial and has to meet several challenges. Unfortunately, user-assistance concerns such as help content and related weaving information cannot be easily localized in single modules and as such tend to crosscut multiple modules. The reuse of user assistance tools for different applications is required because developing custom-based user assistance for each separate application is laborious. Consequently, the obstacles related to the development of context-sensitive user assistance systems have brought out the idea of a tool framework for this purpose. To address these issues we developed an aspect-oriented tool framework Assistant-Pro that can be used to develop context-sensitive embedded user assistance for multiple applications. The framework provides tools for defining the process model, defining guidance related to process steps, and modularizing and weaving help concerns in the target application for which user guidance needs to be provided. The tool has been originally developed and validated in the context of Aselsan, a large Turkish defense electronics company.