After globalization process new horizons in contemporary strategic intelligence
Globalleşme sonrası çağdaş stratejik istihbarattaki yeni ufuklar
- Tez No: 313534
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MESUT HAKKI CAŞİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 263
Özet
İnsanlık tarihi kadar eski olan bilgi toplama ihtiyacı, günümüzün teknolojileri ilebirleştiğinde geleceğimizi oluşturacak yapılanmanın esasını oluşturur. Bu bilgi toplamaihtiyacının amacımıza uygun olarak sistematik ve metodolojik hale getirilmiş şekli iseistihbarattır.Devletler varlıklarını devam ettirmek ve daha iyi şartları temin etmek için dinamik biristihbarat sistemine ihtiyaç duyarlar. İdeoloji, ulusal güç, tehdit, caydırıcılık, zaman vemekan gibi makro boyuttaki ulusal güvenlik stratejilerine uygun olarak ihtiyaç duyduklarıistihbarat gereksinimleri, fonksiyonel anlamda stratejik istihbarat faaliyetleri ile karşılanır.Küreselleşme sürecinin hızlandığı bu dönemde, devletin yanı sıra uluslar arası örgütler,hükümet dışı kuruluşlar (NGO) ile çokuluslu şirketlerin(ÇUŞ) yoğun enformasyon içeriklifaaliyetlerinin analizi problemi, karar vericilere farklı parametrelerdeki seçenekleri içerenen doğru senaryoların arzını gerekli kılmaktadır.Ancak stratejik istihbarat kavramı, yapısı gereği dinamik değişim sürecinin yanı sıra,ekonomik, askeri, siyasi, hukuki ve jeopolitik faktörlerden etkilenir. Bununla beraber,uluslar arası sistemde yer alan aktörlerin farklı konjektürel hayati çıkarlarını bünyesindebulundurması sebebi ile uluslararası rekabetin en çetin ve yaşamsal boyutlarını içeren sonderece sofistike bir karaktere sahiptir.Bu bağlamda, akademik araştırmanın amacı, uluslararası dünya düzeni ve konjüktürelkırılmalara bağlı olarak gelecek stratejik istihbarat yapılanmasını uluslar arası ilişkileraçısından değerlendirmek ve mevcut anlam kargaşasından sıyrılarak istihbarat konseptiniortaya çıkarmaktır.Bu araştırmada, metodolojik yöntem olarak tümevarım metodu uygulanmış, temelistihbarat kavramı tanımlanmaya ve istihbarat yapılanmasındaki muhtemel değişim sürecideğerlendirilmeye çalışılmıştır. Stratejik istihbarat yapılanmasının geleceğinideğerlendirmek ve bir sonuca varabilmek için tarihsel süreç içerisindeki istihbarat hatalarıincelenmeye çalışılmış, bu çerçevede istihbarat konsepti analiz edilmiştir.Araştırma sonucunda genel konsept olarak, yüksek teknolojinin ve yeni dünya düzenininistihbaratın özünü değiştirmediği ancak ilgi alanı ve tekniğinde değişiklik meydanagetirdiği görülmüş, bu konuda varılan değerlendirmeler sonuç bölümünde açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The need of information gathering as old as the history of humanity, combined withtoday?s technology, produces the base of future structure. The adapting the need ofinformation gathering, which is accorded to our purpose, in systematic and methodologicalform is intelligence.States, which want to survive and attain well-being of their own people, require a dynamicintelligence system. The intelligence requirements, which are adapted national securitystrategies in macro dimensions such as ideology, national force, threat, deterrence, timeand space, are met in functional mean by strategic intelligence activities.In the period of the accelerated process of globalization, the analysis problem of denseinformation activities of international organizations, non-governmental organizations(NGOs) and private voluntary organizations (PVOs) beside the states, require presenting oftrue scenarios, which are consist of choices in different parameters, to decision makers.However, in accordance with the structure, the term of strategic intelligence is affected bythe factors of economic, military, politics, law and geopolitics, beside the dynamicvariation process. In addition to this, the term of strategic intelligence has mostsophisticated character, which contain most difficult and vital dimensions, because theactors, which take place in international system, have the different conjectural vitalinterests in their structures.In this coherence of ideas, the main purpose of this academic research in the view ofinternational relations is to assess the future strategic intelligence structure depending oninternational world order and conjectural breaking, and to bring intelligence concept tolight from the complexity of literature.In this research, it is intended to define basic intelligence concept and to assess theforthcoming progress in intelligence structure by using inductive method. To assess thefuture of strategic intelligence and to arrive a conclusion, the intelligence failures in thehistorical process are tried to examine and in this framework, the concept of intelligence isanalyzed.The technology and the new world order do not change the core of intelligence, but it isobserved to have changed its techniques and affairs. The arriving assessments presented inconclusion.