Impact of product variety on inventory performance: An empirical analysis of pharmaceutical and medical device industries
Ürün çeşitliliğinin envanter performansına etkisi: İlaç ve tıbbi cihaz endüstrisi ampirik analizi
  1. Tez No: 313543
  2. Yazar: ALİ YAĞMUR AYDINLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALPER ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada, çeşitli finansal ölçütlerin ve ürün çeşitliliğinin envanter performansı üzerinde etkilerini analiz eden ampirik modeller geliştirilmiştir. Bu kapsamda, A.B.D sağlık sektöründe faaliyet gösteren 128 ilaç ve tıbbi cihaz firması verileri, çoklu regresyon modelleri ve eş-zamanlı denklemler modelleri kullanılarak analiz edilmektedir. Çoklu regresyon modelleri ile, envanter dönüşüm hızının; brüt kar marjı, sermaye yoğunluğu, ürün çeşitliliği ve firmanın faaliyet gösterdiği sektör arasındaki korelasyonları incelenmektedir. Ürün çeşitliliği verileri Amerikan Gıda ve ?Ila¸c Kurumu'ndan (FDA) alınmıştır. En iyi çoklu regresyon modeli, envanter dönüşüm hızındaki varyasyonun %38,5'ini açıklayabilmektedir. Ayrıca, ürün çeşitliliği ile envanter dönüşüm hızı arasındaki korelasyonun, beklendi?gi ¨uzere, negatif olduğu görülmüştür. Fakat, envanter dönüşüm hızı satışların maliyetinin envanter seviyesine oranı olduğundan, ürün çeşitliliğinin hem satışların maliyetine hem de envanter seviyesine etkisi bulunmaktadır. Ürün çeşitliliğinin, envanter seviyesine ve satışların maliyetine olan etkisini ayrı ayrı analiz edebilmek için eş-zamanlı denklemler modelleri kullanılmıştır. En iyi eş-zamanlı denklemler modelinin envarter seviyesindeki varyasyonunun %96,22'sini açıkladığı gözlemlenmiş ve envanter seviyesinin ürün çeşitliliği ile bağlantısının pozitif oldu?gu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we construct empirical models to analyze the effect of various financial measures and product variety on inventory performance. We apply multiple regression models and simultaneous equations models using 2010 financial data for 128 U.S. firms in pharmaceutical and medical device industries. Using multiple regression models, we investigate the correlation of inventory turnover with product variety, gross margin, capital intensity and type of the firm. Product variety data are obtained from U.S. Food and Drug Administration. Thebest multiple regression model explains 38.50% of the total variation in inventory turnover and we observe that inventory turnover is negatively correlated with product variety. Since inventory turnover is the ratio of cost of goods sold (sales)to inventory level, a change in product variety might have an effect both on inventory level and cost of goods sold. In order to investigate the effects of product variety on cost of goods sold and inventory level separately, we employ simultaneousequation models. The best simultaneous equation model explains 96.22% of the variation in inventory level and shows that inventory level is positively associated with product variety.