Real-time fur modeling with simulation of physical effects
Gerçek zamanlı hayvan kürkü modellemesinin fiziksel efektlerle simülasyonu
- Tez No: 313544
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ÖZGÜÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Kürk, hayvanların önemli görsel unsurlarından biridir ve bilgisayar grafiklerinde bunu modellemek oldukça zordur. Bunun en büyük nedeni ise, kürkün çok fazla geometrik tüyden oluşuyor olması ve kişisel bilgisayarlarımızda bu kadar fazla geometrik öğeyi gerçek zamanda hem imgeye dönüştürmek, hem de hareket ettirmemizin zor olmasıdır. Bundan dolayı güncel bilgisayar oyunlarında, hayvanların çok basit bir kürk yapısı vardır ama bu mevcut yöntemler yeterli gerçekliği sağlamamaktadır.Araştırmacılar hayvan kürkünü modellemek için bir çok farklı yöntem sunmuş olmasına rağmen, çoğu tüyün doğal özelliklerini yansıtmayı başaramamışlardır. Bunlara tüyün aydınlatılması, gölgelendirmesi, ve animasyonu örnek olarak gösterilebilir. Bu yüzden ortaya çıkan sonuç gerçekçi bir oyun deneyimi için yeterli olmamıştır.Bu tezde 3B nesneler üzerinde kullanılabilir gerçek zamanlı bir kürk modelleme yöntemi gösterilmektedir. Ayrıca tezimizde bu yönteme aydınlatmanın, gölgelendirmenin, animasyonun ve hatta yakmanın nasıl entegre edilebileceğini gösteriyoruz.
Özet (Çeviri)
Fur is one of the important visual aspects of animals and it is quite challenging to model it in computer graphics. This is due to rendering and animating high amounts of geometry taking excessive time in our personal computers. Thus in computer games most of the animals are without fur or covered with a single layer of texture. But these current methods do not provide the reality and even if the rendering in the game is realistic the fur is omitted.There have been several models to render a fur, but the methods that incorporate rendering are not in real-time, on the other hand most of the real-time methods omit many of the natural aspects , such as; texture lighting, shadow and animation. Thus the outcome is not sufficient for realistic gaming experience.In this thesis we propose a real-time fur represantation that can be used on 3D objects. Moreover, we demonstrate how to; render, animate and burn this real-time fur.